Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Духовната семинария учениците получават не само добро образование, но и възпитание

4
Снимка: Олга Добрева, БНР

Това е хубаво на нашето училище, че ние имаме така една голяма приемственост като история и като традиция. Софийската духовна семинария е наследник на Самоковското духовно училище. Това каза Негово Високопреподобие Архимандрит Пахомий - ректор на Софийската духовна семинария „Свети Йоан Рилски“, гост в Радиокафе в неделя.

Строежът на сегашната Софийска духовна семинария е започнал през 1902 г. с полагането на първия камък, който полага княз Фердинанд, а само след година в духовното училище започват да се водят и първите уроци.

Негово Високопреподобие разказа още, че сградата на Семинарията е проектирана от австрийския архитект Фридрих Грюнангер. През 1902 г. е започнал строежът на сградата от княз Фердинанд І и е завършена през 1905 година. Тя е приемник на Самоковското богословско училище, основано през1876-а с фонда, завещан на родния му град от митрополит Авксентий Велешки. На 20 януари 1903 г. започват първите редовни занимания на семинарията. По време на Балканската и Първата световна война пансионът на семинарията е използван за военна болница. През 1950 г. семинарията е преместена в Черепиш - близо до Черепишкия манастир, сградата е била Дворец на пионерите. Върната е на семинарията през 1990 г. На 2 август Министерският съвет одобрил проекта на Софийската духовна семинария и отпуснал 2,3 милиона лева за ремонт и реставрация на сградата.

Първите класове, които са започнали да учат са стигнали до 500 човека, които са обитавали нашата сграда и Софийската духовна семинария. През 1903 г. на Димитровден е осветен и храма. – разказа за Радиокафе Неговото Високопреподобие Архимандрит Пахомий

Едно от основните неща, което е показателно за семинарията, защото ние виждаме, че след Освобождението на България, едно от най-големите желания е било създаването на такива духовни училища, които да могат да дадат просвета на народа ни, защото знаем, че пет века - това е много време и българският народ е загубил доста от своето развитие. Основата, върху която е могло тогава да се гради и до ден днешен това е духовната основа.

Духовните училища са места, които дават и съхраняват нашата идентичност. Все повече хора проумяват, че Духовната семинария е място, където децата получават едно добро образование за по-нататъшното си развитие като граждани на България.

Днес децата са тези, които възпитават родителите си и възпитават по-големите. Аз не съм бил възпитан в религиозно семейство, но съм имал възможността чрез църквата и семинарията да проповядвам на моите близки изконните истини на християнството. Децата, които растат в семинарията, са тези, които говорят на родителите си, те са тези, които говорят на връстниците си, когато се връщат по родните краища. Това каза в предаването Негово Високопреподобие Архимандрит Пахомий.

Призивът на отец Пахомий към българското семейството и родителите е да възпитават религиозно децата си и да дават свободата те да се възпитават духовно това мога да кажа конкретно за за православието като изконна наша религия.

Да не се притесняват да записват децата си да учат в семинариите, както в Софийската духовна семинария, така и в Пловдивската духовна семинария – това са семинарии с дълги исторически традиции.

Образовайки децата си тук, те ще бъдат част от образованието на самите родители  и на обществото.

Нашите ученици в редовния курс, който е гимназиален всъщност са 90ученици от цяла България. Имаме и момчета, които идват извън пределите на България, каза за Радиокафе заместник-ректорът на Семинарията Негово Високопреподобие йеромонах Мелетий.

Учениците, които не са от София остават тук в Семинарията на пансион, т.е. предоставят им се помещения за спане също така и храна 3, 4 пъти на ден. Също така те участват и в нашето богослужение, каза йеромонах Мелетий. Софийската духовна семинария разполага и с богата библиотека, физкултурен салон, зала с компютри.

На въпроса как започва неделния ден за семинаристите, заместник-ректорът отговори:

В неделя нашето богослужение, което се явява и начало на деня започва в 8 часа. Неделният ден, както знаете е особен, той е възпоменание на Възкресението, затова така е по-празнично. Семинаристите се събират, всеки има различни отговорности в храма, някои служат в олтара и помагат на свещеника, друга част, които пеят на Клира, други деца, които седят в храма и също се молят или помагат за други дейности. Желанието ни е богослужението за нашите ученици, което е в началото и в края на деня е да ги въвлича и те да участват в него, а не те да бъдат някакво статично присъствие, коментира йеромонах Мелетий.

Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“ е професионална гимназия със широко спектърно образование, каза секретарят на училището Слави Спасов. Освен общообразователните предмети тук се изучават и специализирани дисциплини, които са богословски, а освен това се учат и езици като църковнославянски, гръцки и латински.

Това, което е характерно за Семинарията е, че се набляга на възпитанието, обясни секретарят на Софийската духовна семинария Слави Спасов. Той допълни: Децата, който са на пансион, те са 24 часа заедно със своите и преподаватели и възпитатели и по този начин те винаги пряко са свързани с тях и с този обучителен процес , който трябва да е през целия живот.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 13.02.25: Някой усети ли еднодневния пазарен "бойкот"?

В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Веска Събева

Докога в другите страни от ЕС българските рецепти с медикаменти за епилепсия няма да се признават?

Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България,  обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) .  Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..

публикувано на 13.02.25 в 17:10

В Перник 43 млади предприемачи от 4 балкански страни ще обменят идеи

Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..

публикувано на 13.02.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Соларните панели – едно от най-ефективните решения за използване на слънчевата енергия

Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..

публикувано на 13.02.25 в 15:26
Антоанета Василева - координатор НЦБИ

НЦБИ отбеляза 20 години от създаването си, под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет"

В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет ,  с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си.  Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

И четирите нощни транспортни линии ще продължат да возят софиянци

Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет  (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

Изложба в Археологическия музей показва най-доброто от сезон 2024

На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..

публикувано на 13.02.25 в 14:37