Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Християн Бакалов за трилогията „Eternia” и желанията, които събуждаме в другите

Снимка: Facebook
Днес в предаването ни „Радиоприемница“, в което тази седмица ви запознаваме с лицата и акцентите на 27-ия Международен театрален фестивал "Варненско лято", наш гост беше Християн Бакалов. Той е съвременен танцов артист, а от 2009 г. има активно присъствие на международната сцена и е участвал в представления на световноизвестни хореографи като Иво Димчев, Ян Фабр, Жером Бел.

От 2014 г. разработва трилогия от т.нар. имерсивни (от лат.: потапящи) инсталации „Eternia”, вдъхновена от концепцията на Спиноза за „вечност“. След “Bright” и “Pure”, „Вечен“ е последна­та ѝ част. Артистът я описва като колективен ритуал, който поражда ситуация на повишена интимност и интензитет на усещанията.

Християн Бакалов

"Вечен" няма нищо общо с безсмъртието. Не искам да давам уроци на някого, да почвам да обяснявам какво е „Вечен“. Аз съм сготвил една много приятна гозба за утре и вдругиден  (07 юни, 08 юни – бел. ред.) и ако някой иска да види какво е моята вечност, как аз я виждам и усещам, да заповяда.

Тръгваме от сцената на Филиала, на всеки 10 мин. се влиза от 14:00 до 19:00 часа, а хората влизат по двама.

За този експеримент Бакалов обясни, че се случва след почти 30 години работа с различни артисти, със самия аз, който търся някакви нови, интересни форми, които съвремието налага по някакъв начин, защото изкуството започва вече да се намира в едно пространство, където виртуалното е много навлязло в ежедневието на младите. Не може живото изкуство да остане на същото стъпало. Аз мисля, че по някакъв начин ние също трябва да еволюираме, да отидем към една публика, която по начало не би дошла на нашите спектакли. Тази трилогия е една покана към всички хора, към тези, които нямат навика да гледат нещо по-съвременно и са по-класически настроени.

Зрителите няма да са пасивни, няма да са на един стол и да гледат едни други хора, които са пред тях и правят някакви неща. При мен публиката е наистина въвлечена в самото действие. Те стават по някакъв начин основните изпълнители на цялото действия. По този начин емпатията, която се поражда при всеки спектакъл между зрителя и изпълнителя, този път става обща. Ние сме всичките в една и съща ситуация. Няма го това разделение, тази невидима бариера между сцената и залата.

Има един човешки, личен контакт, който е в основата на цялата трилогия. Тя е фокусирана върху това какво е да си човек днес, какви са ценностите, които ни движат, желанията, които събуждаме в другите и те събуждат в нас. Тази ситуация, която аз съм приготвил, е специално направена така, че изведнъж да открием някакви нови неща, които не сме подозирали или да си спомним неща, които са били в миналото, в детството, едни честоти, които малко сме позабравили.

Целия разговор - чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29