В реалния живот тя е главен експерт в дирекция "Култура" на Община Перник. С нея разговаряме за граовците (все пак сме в "сърцето" на Граово) - "те са гостоприемни, игроорци (оттук идва и името граовци, според една от многото версии), обичат марковските песни (за Марко Кралевити), обичат да се веселят... и всичко това го показваме, като започнем от Сурва и стигнем до Граовския събор тук".
Продължаваме с участниците - общо 1016 (да, наистина хиляда и шестнайсет), 850 от които са любители музиканти от 7 области и 21 общини от цяла България. Разбира се, дейно участие взимат всички пернишки общини, като хубавото е, че всяка от тях има какво да покаже - от кулинарията на Брезнишко, през носиите на граовката, до различни ръчно изработени красоти, а на сцената, разбира се - песни и танци.
Иванка Василева разказва сладкодумно и компетентно - и за двете чети (от Видин и от Карлово, за които можете да прочетете повече утре на нашия сайт), за демонстрациите, за борбите и ( с голяма гордост) за гласовете на Граово (като Сорина Богомилова), които са прочути и канени и цяла България, но са именно оттук, от Граово, и за носиите на по 120 години... има с какво да ви омае Граово, има какво да покаже, с какво да ви нагости, да ви учуди, да ви изненада. А според Иванка Василева именно за граовци се отнася онази фраза, с която често завършват приказките - как три дни яли, пили и се веселили.
"Умеем го ние това, но умеем да и да пазим традициите си. Тук бяха показани обичаи, които иначе се демонстрират на на 5 години в Копривщица на събора. Хората можаха да видят и "показване на дарове', и "водене на млада невеста за вода" и "взимане на кум" с колесница, с жив петел - точно както някога се е взимал кум в Граово" - продължава тя. И с много трепет споделя как при нея дошло детенце, на около 5 годинки, което я почерпило със ...семка и обяснило, че живее в Париж, но тъй като "ние с мама имаме корени оттук и много исках да видя събора".
Още за обичаите, традициите и гостоприемството на граовци - в интервюто на Лили Големинова с Иванка Василева.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..