Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галеристката Катрин Сариева за проекта "Фон: Млади автори от Пловдив"

Пловдив като град на художниците преди и сега - отвъд митовете и клишетата

3
Катрин Сариева
Снимка: Лили Големинова
"Фон: Млади автори от Пловдив" е един интересен проект, който продължава в нашата Европейска столица на културата до края на август. Локациите са три - галериитв SARIEV и Cu29 в Капана и Данчовата къща в Стария град. Артистичните проекти на Мартина Вачева, Мич Брезунек (французин, който обачер живее и твори в Пловдив), Димитър Генчев, Велизар Димчев, Явор Костадинов, Любомир Кръстев, Трифон Ташев, Вълко Чобанов и Димитър Шопов са събрани по идея на Катрин Сариева, с която разговаряме за Пловдив като град на художниците преди и сега. За младите, които поотделно имат признание и тук, и по света, но които до този момент не са се възприемали като общност.

"За Пловдив продължава да битува клишираната представа като за град на художници - представа, която продължава да бъде свързвана с онова поколение на Димитър Киров и Жоро Слона, които са станали шаблонизирани заради бохемския си начин на живот. Прекрасни художници, те създаваха аура преди всичко чрез начина си на живот, прочути са с местата си на обитаване," разказва Катрин Сариева.

С тази експозиция, артистично разпръсната в три галерии, тя иска да покаже, че има едно ново поколение художници в Пловдив, което не принадлежи само на града, а на една много по-широка аудитория, защото творбите им са излагани много и извън България, вклчвани са в престижни колекции. "Те носят други послания - добавя тя,  - живеят като едни съвременни хора, разпръснато, нямат за своя цитадела Стария Пловдив, поведението им не създава митологеми само по себе си като начин на живеене". Всички тези автори са изключително добронамерени един към друг, защото "осъзнават, че за да си силен, трябва да имаш силни около себе си". Разбира се, те делят много по-голяма територия, защото нещата не са затворени като някога. И техният Пловдив е друг - "това е Пловдив на крайните квартали, Пловдив на неартистичните места, Пловдив на едно свободно живеене, Пловдив на смесването между различни прослойки и социални пластове, страшно разнолик", казва Катрин Сариева и добавя, че това дава възможност на тези млади хора да са много по-рефлективни към съвременния начин на живеене, да не се затварят в себе си, а да попиват света и по много интересен начин да го пресъздават.

Така че, ако ще пътувате до Пловдив до края на месеца, струва си да видите този проект, в една от трите споменати галерии. Ще се изненадате, ще бъдете провокирани, ще се замислите, ще се усмихнете...


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54