Седмицата на градовете и регионите е съвместна инициатива на Европейският комитет на регионите и ГД "Регионално развитие" на Европейската комисия. Представители на тези две институции - съответно Карл-Ханц Ламберц и Марк Льометр дадоха старт на четиридневната среща и обмяна на опит (най-вече) между представители на местната власт, заедно с Клара Добрев, заместник-председател на Европейския парламент, с което бе показано, че регионалната тема е все по-важна и опрелеляща и че всички институции работят заедно.
Специален акцент тази година са младите - в две насоки. Тук са 100 млади европейски политици на възраст под 30 години (Young Elected Politicians), сред които, за съжаление, няма български представители, и то поради липса на подадени кандидатури. За сметка на това в другата инициатива, свързана с младите Youth4Regions, която (след проведен конкурс за есе, свързано с реализиран проект с европейски средства) събира 40 журналисти, които да участват в Европейската седмица на градовете и регионите, има две българки, студентки по журналистика в Софийския университет, като едната от тях - Искра Цанкова, е тук за втора поредна години, вече като млад ментор, и дори й е поверено да редактира сайта на събитието (очаквайте скоро интервю с нея по Радио София).
Темите, които се обсъждат, съпътстващите събития, кръглите маси са много, но един от акцентите в първия ден беше индекса за конкурентноспособност на регионите, който се публикува на всеки три години от 2010, като критериите, по които се оформя, включват фактори като управление, инфраструктура (включително дигитална), здравеопазване, човешки капитал, състояние на трудовия пазар и иновации. Коментирани бяха челната десятка и десетте региона, които са на дъното, където е и нашият Северозападен регион, който вече не е на-последно място в Европа, а на 260-то от 268.
След нас са няколко гръцки региона (които преобладват сред изоставащите), един румънски (Югоизточния,около Браила) и два френски (но тук става дума за френски островни територии), като това, което дава предимство на Северозападния район пред останалите тук е макроикономическата стабилност. На върха със 100 от 100 възможни точки е Стокхолм (и прилежащия регион), следван с почти равен резултат от региона с центтър Лондон и този около Утрехт в Холандия. Челната петица се допълва от още два английски региона (което дава повод за размисъл), а в Топ 10 са класирани още регионите около Амстердам, Хелзинки и Копенхаген, Горна Бавария и Люксембург.
Друга топ-тема на Седмицата на градовете и регионите е новият бюджет на ЕС, около който бе центрирана и встъпителната реч на председателя на Европейския комитет на регионите Карл-Хайнц Ламберц, според когото новият бюджет трябва да подкрепя амбициозната европейска визия и че този 1 процент от GNI (General National Income) или стойността на едно кафе, колкото е в момента приносът на всеки от 500-те милиона европейци, би следвало да се увеличи на 1.3 процента. И още - европейският бюджет трябва да е "зелен" и да работи "от местните структури към върха".
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..