Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Георгиев: Докато работя, винаги мечтая

Кметовете трябва да намират практичните решения на момента - твърди преизбраният от гражданите на Самоков за още един мандат

Кметът на Самоков Владимир Георгиев
Снимка: samokov.bg
Първата ни регионална спирка е в Самоков. На 55 километра от София и на 10 - от Боровец. Първата печатница, първото списание (Любословие), първата кибритена фабрика в България - всичко това се е случило именно тук. Но сме дошли да говорим по-скоро за бъдещето с кмета Владимир Георгиев, който започна своя трети мандат, за втори пореден път избран още на първи тур.
Имат ви доверие явно хората - това казвам аз, а той веднага отговаря, че колкото повече си в местната власт, толкова повече са отговорностите. Повече са и знанията и сигурността за посоката, в която трябва да се върви. "Знаем какво и как да работим" - лаконичен е Владимир Георгиев, който е юрист по образование, а преди да стане кмет, е бил и общински съветник. Казва, че докато работи, мечтае. И с времето мечтите стават по-големи. "Но е трудно, защото сме част цялостната картина - на България, на Европа. Няма как да сме далеч от общите проблеми - демографска криза, безработица, по-нисък стандарт. Но пък именно ние, кметовете, сме най-близо до хората, знаем техните проблеми, сблъскваме се с тях всеки ден и трябва да намерим практическо решение сега, на момента" - обяснява Владимир Георгиев. 
Самоков е четвъртата най-голяма община в България и най-обширната в Софийска област, и като население, и като територия. Всеки град, всяко селце е със собствен чар и характер, а и хората са различни. И тези глобални времена това трябва да се пази, убеден е Владимир Георгиев. "По отношение на традициите има голямо възраждане. Хората се обединяват и възстановяват изоставени параклиси, много е мотивиращо" - казва той. Именно това е една от посоките за Самоков - запазването на традициите, не само защото различните фестивали привличат и повече туристи, а и заради самите нас. 
Стигаме до темата за демографията. За разлика от други кметове на населени места, които са близо до голям град и се оплакват, Владимир Георгиев вярва, че това е по-скоро възможност и е нормално един млад човек да замине да учи в университет и след това по-трудно да се завърне. "Важно е да показваме отношение към младите - заявява той, - да има места, които да посещават, добри детски градини, сигурност и качествено здравеопазване".
В Самоков има общинска болница, която "поне не е в тежко финансово състояние". За да е така, са направени много неща. Всяка година общината поема обучението на три момичета, които искат да станат медицински сестри, които след като завършат, са задължени да се върнат да работят в самоковската болница, която пък е превърната в обучителен център за лекари и в момента тук има петима доктори от различни държави. Има и корпус с ведомствени жилища, безплатни за лекарите, който дойдат да работят в Самоков. 
Иначе в града има 9 училище, включително едно спортно. Проблеми с детските градини няма, но групите са твърде големи и трябва да се мисли по въпроса. Но пък младите семейства искат все по-отрано да оставят децата си, така че ще са необходими повече ясли. 
Едно от нещата, с които Владимир Георгиев се гордее, е че почти целият Самоков е газифициран, както и абсолютно всички хотели в Боровец. Затова и тук нямат проблемите на други зимни курорти, въздухът е чист, а са намалени и злоупотребите с дървен материал.
Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00