Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта:
"Несебър е един от символите на българския туризъм. Старият град е олицетворение на българщината от години. Има 13 църкви, а по времето на Месемврия са били 34. Тук туристите имат какво да видят. За съжаление тази година туризмът е зле. Идват незаможни туристи - какво им предлагаме в Слънчев бряг - нищо? Това не е туризъм. Имаше винен, ловен туризъм, българско село, колотуризъм? Сервизът тук е трагедия, чакаш половин час за едно кафе. Най-големият бум тази година са нашите роми, които работят в чужбина, много румънци и украинци. Какъв туризъм можеш да правиш с това?
Улиците се изчистиха от уличната търговия, от автомобили, стана по-чист и приветлив град. Поминъкът е риболова, няма го вече. Новото са круизите с катамарани. От 1972 през лятото започнах да работя в Слънчев бряг. Туристите бяха възпитани и интелигентни. Зеленина, дървета, сега това го няма, развалиха Летния театър, изчезнаха тенис-кортовете. Никакъв контрол, никаква перспектива. Като свърши сезонът е мрак, няма нищо. Къде са кадрите? Категорично не инвестираме в кадри. В специалността "Туристическо образование" 50% изчезват, 25% отиват да работят в системата на МВР и остават 25% за туризма.
Езиковата квалификация е нула. Не знаят български. Да не говорим за сервитьорите. Къде са круизите? Така туризъм не се прави. Да не говорим за крайбрежната ивица, плажа. Спасителите са в тежко състояние. Това е самата действителност. Това може да се подобри с политика на държавата - туризмът да е приоритетен отрасъл. Не се ли вземат мерки в законова форма няма оправяне."
Още за спортната кариера на госта, за представянето на българските олимпийци в Париж и перспективите пред спорта у нас - в звуковия файл.
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..