Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде ми са детските книжки...

Наскоро в националния печат се появиха публикации, според които, компютърното обучение още от детската градина ще помогне сред децата да бъдат открити бъдещите IT спецове. Тези, които да дърпат икономиката ни напред и един ден да можем да се похвалим с мениджъри и специалисти от ранга на Бил Гейтс и Стив Джобс. Това предложение бе отправено от Българската асоциация по софтуерни компании. Според членуващите в асоциацията, софтуерната индустрия у нас е в застой не заради липсата на пазар и клиенти, а поради недостиг на достатъчно образовани специалисти.

Редно ли е обаче децата още от 3-4- годишна възраст да се учат да работят с компютър? Трябва ли да се въведе компютърното обучение в детските градина? Това е темата на рубриката "Абсурдизми" по РАДИО ВИДИН.

 
"Не бива да посягаме на онази красота на детството. Редно е във времето, в което децата ни започнат да се осъзнават, да търсят своите приятели, ние да ги учим на изконните човешки неща- как да общуват, по какъв начин да държат четката, как да играят", каза пред репортера Димитър Илиев директорът на видинското училище "Софроний Врачански" Нина Иванова. Според нея, компютърните компании трябва да предлагат на децата само позитивни игри, защото всички онези компютърни игри с насилие, пораждат агресия по- късно. "В обучението първо търсим изконните истини, едва след това се нареждат технологиите"- каза още Нина Иванова.

Мнението на децата обаче се различава от това на възрастните. Нищо, че никой не знае кой е Бил Гейтс, всички малчугани от анкетата ни са "за" компютрите още в най- ранна детска възраст.

Истина е, че живеем във времето на високите технологии, но... всичко с времето си. Защото вече всички си задаваме въпросите: Къде отидоха игрите от нашето детство? Къде останаха детските книжки?
 
Може би са само в песните...
По публикацията работи: ЕКИП НА РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58