Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде ми са детските книжки...

Наскоро в националния печат се появиха публикации, според които, компютърното обучение още от детската градина ще помогне сред децата да бъдат открити бъдещите IT спецове. Тези, които да дърпат икономиката ни напред и един ден да можем да се похвалим с мениджъри и специалисти от ранга на Бил Гейтс и Стив Джобс. Това предложение бе отправено от Българската асоциация по софтуерни компании. Според членуващите в асоциацията, софтуерната индустрия у нас е в застой не заради липсата на пазар и клиенти, а поради недостиг на достатъчно образовани специалисти.

Редно ли е обаче децата още от 3-4- годишна възраст да се учат да работят с компютър? Трябва ли да се въведе компютърното обучение в детските градина? Това е темата на рубриката "Абсурдизми" по РАДИО ВИДИН.

 
"Не бива да посягаме на онази красота на детството. Редно е във времето, в което децата ни започнат да се осъзнават, да търсят своите приятели, ние да ги учим на изконните човешки неща- как да общуват, по какъв начин да държат четката, как да играят", каза пред репортера Димитър Илиев директорът на видинското училище "Софроний Врачански" Нина Иванова. Според нея, компютърните компании трябва да предлагат на децата само позитивни игри, защото всички онези компютърни игри с насилие, пораждат агресия по- късно. "В обучението първо търсим изконните истини, едва след това се нареждат технологиите"- каза още Нина Иванова.

Мнението на децата обаче се различава от това на възрастните. Нищо, че никой не знае кой е Бил Гейтс, всички малчугани от анкетата ни са "за" компютрите още в най- ранна детска възраст.

Истина е, че живеем във времето на високите технологии, но... всичко с времето си. Защото вече всички си задаваме въпросите: Къде отидоха игрите от нашето детство? Къде останаха детските книжки?
 
Може би са само в песните...
По публикацията работи: ЕКИП НА РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00