Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кое ни прави щастливи и има ли формула за щастието

Снимка: РАДИО ВИДИН

Днес отбелязваме международния ден на щастието затова се насочихме към темата в "Посоките на делника". Сътрудникът ни Жоро Александров коментира това състояние на духа, като дори ни дава и формула за щастие:

"Малцина във Враца са онези, които знаят за решението на ООН да обяви 20 март за международен ден на щастието. Затова ми беше трудно да събера мнения за това защо изобщо трябва да се отбелязва такъв повод. В края на краищата човек е или щастлив, или не е. Трудно е да е в някакво междинно положение, в което хем да е малко нещастен, хем да е малко щастлив. Все пак успях да попитам няколко човека дали са щастливи. Те пък без бой си признаха, че не са нещастни:

"Щастлива съм, може и от времето да е... Всеки ден ми е щастлив... Слънчевото време допълнително допринася за повишаване на хормоните на щастието... Щастлива съм, защото съм жива и здрава, и най-вече защото семейството ми е добре." Ето така мислят врачани по въпроса с щастието. Преди около година проф. д-р Тод Кашдан обяви, че е открил формулата на щастието. Математически това става чрез уравнението, наречено от него "Feel Good Formula". То е съставено от шест фактора, които използвани в правилна комбинация генерират щастие: живей на момента (М), бъди любопитен (Л), прави нещата, които обичаш (О), мисли и за другите (Д), съхранявай взаимоотношенията си с другите (В), грижи се за тялото си (Т).

Уравнението на щастието е равно на (Мх16 +  Лх1 + Ох2) + (Дх5 + Вх2 + Тх33).

Аз обаче мисля, че всеки от нас има собствена формула за щастието и е въпрос на време или усилие да я открие сам!"

Пенка Милушева потърси и мнението на специалиста за днешния ден.

"Щастието е вид емоционално състояние, при което човек изпитва чувства, вариращи от задоволство до изключително голяма радост. За да сме щастливи, не ни е нужно много. Често сме устремени към цели, които след като сме осъществили не са ни направили щастливи"- каза за "Актуално" психологът от Видин Юлия Найденова.

Щастието можем да го получим от всичко и всеки, въпросът е да го приемем, а да не бягаме от него. Какво мислят видинчани по въпроса, провери Пламен Коцев:

"Щастието е нещо, което все се изплъзва. Гониш го и тъкмо мислиш, че си го хванал и разбираш, че не е то. Нека да има повече радост, а щастието е недостижимо"- казаха видинчани за днешния ден.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45