Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на радиото и телевизията

Радиото- магия, емоция и отговорност

Зоя Николова: "Радиото е магия, на която си подвластен"

Снимка: РАДИО ВИДИН
Днес отбелязваме Деня на радиото и телевизията. За първи път е отбелязан като професионален празник през 1945 година като Ден на радиото. От 1968 година се чества като Ден на радиото и телевизията. В "Посоките на делника" се ще ви представим мненията на хората за професията- хората, които от години работят като радио водещи, както и оценката за нашата работа на вас- нашите слушатели и читатели. Потърсихме дългогодишни служители от радиоточки от различни общини във видинско.

Зоя Николова 34 години е работила в местното радио в Белоградчик. За него тя казва, че това е нейният живот и голямата й любов. Ето какво още каза тя пред Иванка Петрова:

"Радиото е не само средство за общуване, то е културна сила, която трябва да се съхрани. Радиото е магия, на която си подвластен. Емоция и отговорност, съпричастност към събитията, които отразяваш. За мен бе удоволствие да ходя на работа. Както каза в едно свое интервю великата журналистка Божана Димитрова- радиото има само една дума "вселена", велика вселена. Пожелавам на колегите от Радио ВИДИН да летят смело в тази вселена."

Срещаме ви и с дългогодишния служител в радио възела в град Грамада Здравка Христова, с която разговаря Нора Йоцова. В нашия разговор съвсем естествено се включи и нейният съпруг Христо Христов, който 36 години е поддържал радиоточките в общинския център и околните села.

"Програмни предавания винаги е имало. Всяка вечер имаше определен час за предавания. Нас ни местеха много, първо бяхме в съвета, след това отидохме в читалището. Там имахме и студио, правехме записи. Всякакви предавания е имало- председателя на ТКЗС-то, агрономи, от здравната служба- лекаря, въобще всичко беше засегнато. Работехме двама души- радио оператори. Програмата ни беше около 30 минути, понякога в изключителни моменти е била повече. Отивахме, пускахме радиоуредбата, давахме си съобщенията, тогава даже правехме музикални поздравления. 25 години съм работила в радиото. Имах награда от окръжната радиостанция за дългогодишен служител. Аз много обичам радиото, винаги има музика, новини и театър имаше тогава. За всичко си беше добро", спомня си Здравка Христова.

СнимкаСпомените за работата си тогава разказа и Христо:

"Хората бяха свикнали с радиоуредбата и там имаше новини и всякакви предавания, даже от "Радио София". Беше много приятно това да слушаш радиоточка. И тук във всяка една къща е имало радиоточка и ако някоя се повреди- веднага тичат, оплакват се там да ги поправяме и бяха в много добро състояние. След това като почнаха да се закриват радиоуредбите остана само тука в Грамада. И сега, ако има някой с повредена радиоточка веднага се оплаква. Тук в съвета си имат един, който поддържа радиоточките, защото това е жична работа- ръждясало, прекъснало, това са 30 години откакто е слагано. Но хората си ги желаят много радиоточките тука в Грамада."

Елиза Борисова от 30 години работи към кабелното радио в Брегово. Тя е категорична, че професията е много отговорна, но й дава удовлетвореност, че всеки ден е била част от живота на своите съграждани, била е и част от празниците, и от ежедневието им.

"След толкова години работа с удовлетворение мога да кажа, че да работиш в едно местно радио е преди всичко голяма отговорност. В същото време и огромно удовлетворение, защото ти си онази жива връзка между населението на един град и общината, както и всички други институции в областта и в страната. Тази професия запълва изцяло моето ежедневие и ми носи удовлетворение, особено когато получа отзиви от нашите слушатели и те са положителни. Те ти дават криле на другия ден отново да седнеш пред микрофона и с още по-голямо старание и отговорност да поднесеш и информация, и да поздравиш рожденици. Наистина е голяма радост", разказва пред Ани Цекова Елиза Борисова.

Даваме думата и на хората, които да оценят нашия труд:

"Малко чуваме и по телевизията, и по радиото за хубавите неща, които се случват в населените места. Повече чуваме за трагичните неща, които не могат да накарат населението да се мобилизира в положителни действия. Вие, кореспондентите, трябва да търсите най-малкото положително нещо, трябва да го търсите и да се чуе.... Много са скучни програмите, особено тия реклами. Втръсва на човека от тях. Повтарят все едно и също. Искам да чуя за труд- това е най-ценното богатство, най-красивата дума", казват хората за медиите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45