Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на радиото и телевизията

Радиото- магия, емоция и отговорност

Зоя Николова: "Радиото е магия, на която си подвластен"

Снимка: РАДИО ВИДИН
Днес отбелязваме Деня на радиото и телевизията. За първи път е отбелязан като професионален празник през 1945 година като Ден на радиото. От 1968 година се чества като Ден на радиото и телевизията. В "Посоките на делника" се ще ви представим мненията на хората за професията- хората, които от години работят като радио водещи, както и оценката за нашата работа на вас- нашите слушатели и читатели. Потърсихме дългогодишни служители от радиоточки от различни общини във видинско.

Зоя Николова 34 години е работила в местното радио в Белоградчик. За него тя казва, че това е нейният живот и голямата й любов. Ето какво още каза тя пред Иванка Петрова:

"Радиото е не само средство за общуване, то е културна сила, която трябва да се съхрани. Радиото е магия, на която си подвластен. Емоция и отговорност, съпричастност към събитията, които отразяваш. За мен бе удоволствие да ходя на работа. Както каза в едно свое интервю великата журналистка Божана Димитрова- радиото има само една дума "вселена", велика вселена. Пожелавам на колегите от Радио ВИДИН да летят смело в тази вселена."

Срещаме ви и с дългогодишния служител в радио възела в град Грамада Здравка Христова, с която разговаря Нора Йоцова. В нашия разговор съвсем естествено се включи и нейният съпруг Христо Христов, който 36 години е поддържал радиоточките в общинския център и околните села.

"Програмни предавания винаги е имало. Всяка вечер имаше определен час за предавания. Нас ни местеха много, първо бяхме в съвета, след това отидохме в читалището. Там имахме и студио, правехме записи. Всякакви предавания е имало- председателя на ТКЗС-то, агрономи, от здравната служба- лекаря, въобще всичко беше засегнато. Работехме двама души- радио оператори. Програмата ни беше около 30 минути, понякога в изключителни моменти е била повече. Отивахме, пускахме радиоуредбата, давахме си съобщенията, тогава даже правехме музикални поздравления. 25 години съм работила в радиото. Имах награда от окръжната радиостанция за дългогодишен служител. Аз много обичам радиото, винаги има музика, новини и театър имаше тогава. За всичко си беше добро", спомня си Здравка Христова.

СнимкаСпомените за работата си тогава разказа и Христо:

"Хората бяха свикнали с радиоуредбата и там имаше новини и всякакви предавания, даже от "Радио София". Беше много приятно това да слушаш радиоточка. И тук във всяка една къща е имало радиоточка и ако някоя се повреди- веднага тичат, оплакват се там да ги поправяме и бяха в много добро състояние. След това като почнаха да се закриват радиоуредбите остана само тука в Грамада. И сега, ако има някой с повредена радиоточка веднага се оплаква. Тук в съвета си имат един, който поддържа радиоточките, защото това е жична работа- ръждясало, прекъснало, това са 30 години откакто е слагано. Но хората си ги желаят много радиоточките тука в Грамада."

Елиза Борисова от 30 години работи към кабелното радио в Брегово. Тя е категорична, че професията е много отговорна, но й дава удовлетвореност, че всеки ден е била част от живота на своите съграждани, била е и част от празниците, и от ежедневието им.

"След толкова години работа с удовлетворение мога да кажа, че да работиш в едно местно радио е преди всичко голяма отговорност. В същото време и огромно удовлетворение, защото ти си онази жива връзка между населението на един град и общината, както и всички други институции в областта и в страната. Тази професия запълва изцяло моето ежедневие и ми носи удовлетворение, особено когато получа отзиви от нашите слушатели и те са положителни. Те ти дават криле на другия ден отново да седнеш пред микрофона и с още по-голямо старание и отговорност да поднесеш и информация, и да поздравиш рожденици. Наистина е голяма радост", разказва пред Ани Цекова Елиза Борисова.

Даваме думата и на хората, които да оценят нашия труд:

"Малко чуваме и по телевизията, и по радиото за хубавите неща, които се случват в населените места. Повече чуваме за трагичните неща, които не могат да накарат населението да се мобилизира в положителни действия. Вие, кореспондентите, трябва да търсите най-малкото положително нещо, трябва да го търсите и да се чуе.... Много са скучни програмите, особено тия реклами. Втръсва на човека от тях. Повтарят все едно и също. Искам да чуя за труд- това е най-ценното богатство, най-красивата дума", казват хората за медиите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45