Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Читалищата - храм на българската духовност


В "Посоките на делника" говорим за състоянието на българските читалища и грижата на общините. В началото на месец май Народно читалище "Развитие 1869" във Враца отбеляза своята 145-годишнина. Кои са най-актуалните проблеми на читалището в града под Околчица- Жоро Александров разговаря със секретаря на едно от най-старите културни средища в областта Димитър Тошев.

"Ние работим предимно с млади хора. В нашата библиотека има около 120 000 тома литература. Децата, идвайки при нас, ги учим преди всичко на любов към българската литература. Имаме Детска танцова школа и Танцов ансамбъл "Вратица", носител на многобройни републикански и международни награди" - споделя Димитър Тошев.

Оказва се, че в сложните времена настъпили след промените и обезлюдявянето на селата, единствената институция, запазваща духа и традициите на народа е именно народното читалище. Община Мездра оценява този факт и полага необходимите грижи за поддържането на 21 читалища в 27-те си села. Доказателство за това е факта, че през последните 10 години дори са разкрити 2 нови читалища - в селата Зли дол и Крапец. Според своите възможности Общината поддържа сградите на читалищата и пътуванията на съставите за различни фестивали в страната и чужбина. В читалищата в община Мездра функционират 16 хора и вокални групи, 9 детски групи, 3 детски танцови състава, 3 детски състава за художествено слово, 2 детски театрални групи и 2 групи за стари градски песни. Доказателство за добрата им работа са стотиците грамоти и отличия, спечелени от художествените състави от различни фестивали в страната и чужбина, информира Петко Котларски.

СнимкаВидинското читалище "Цвят" също работи добре, а неговите прояви са многобройни през летния сезон.

"Нашето читалище е най-старата културна институция в град Видин. Ние изпълняваме повече от половината от културния календар на общината, като участваме и в редица международни изяви"- каза секретарят на читалище "Цвят" Любомир Илиев.

Пет действащи читалища има в община Берковица- освен в града, в големите села на общината- Боровци, Замфирово, Бързия и Гаганица, активно работят самодейни състави и библиотеки. Разбира се, най-богата е дейността на Народно читалище "Иван Вазов 1872" в Берковица. В своята вековна история то се утвърждава като централен културен институт за Община Берковица. Дейност развива школата по изкуства, театрален състав, две духови музики, група за стари градски песни, детска вокална група "Лачени обувки", фолклорен ансамбъл "Малинарка". Фондът на библиотеката към читалището наброява над 70 000 тома. Културното средище е двигател на повечето културни прояви в Берковица и организатор на два международни фестивала - детският "Лачени обувки" и фолклорният "Балканът пее и танцува".

"Много се гордеем с работата си", споделя пред Петя Генова, Надя Тимчева, председател на читалищното настоятелство.

Читалищата в четирите села основно развиват дейност за съхранение на автентичния фолклор и празнично-обредната система чрез състави за изворен фолклор и духови оркестри. Те са включени и в програмата "Глобални библиотеки" и разполагат с компютри и интернет за безплатно ползване от населението.

Снимка"Читалищата участват в много проекти и си партнират с Общината, особено по отношение на подобряване на материалната база", споделя Радослав Найденов, заместник-кмет на Община Берковица и допълва:

"Читалищата в две от големите села в община Берковица ще бъдат ремонтирани със средства от Програмата за равитие на селските райони. "Реконструкция и ремонт на НЧ "Иван Вазов-1911" с. Бързия" ще се извърши със средства на стойност 464 961 лв. Ремонт и рехабилитация ще бъдат направени и на НЧ "Развитие-1927" в Боровци. Стойността на дейностите е 465 101, 18 лв. с ДДС. Цялостно ще бъдат подменени покривът и дограмата, ще бъде направено и саниране на сградите на двете културни институции. За съжаление третото голямо село в общината - Замфирово, не успя да спечели средства по програмата, защото подаде документите си в последния възможен ден, а средствата се разпределят на спечелилите по реда на постъпване на проектните предложения. Ремонтите целят подобряване на качеството на живот в населените места в селските райони".   

За състоянието на читалищата в общините Белоградчик и Кула разказат Румяна Джунинска и  Маргарита Вълчева, които изпълняват длъжността "секретар" в местните читалища.  

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45