Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалищата - храм на българската духовност


В "Посоките на делника" говорим за състоянието на българските читалища и грижата на общините. В началото на месец май Народно читалище "Развитие 1869" във Враца отбеляза своята 145-годишнина. Кои са най-актуалните проблеми на читалището в града под Околчица- Жоро Александров разговаря със секретаря на едно от най-старите културни средища в областта Димитър Тошев.

"Ние работим предимно с млади хора. В нашата библиотека има около 120 000 тома литература. Децата, идвайки при нас, ги учим преди всичко на любов към българската литература. Имаме Детска танцова школа и Танцов ансамбъл "Вратица", носител на многобройни републикански и международни награди" - споделя Димитър Тошев.

Оказва се, че в сложните времена настъпили след промените и обезлюдявянето на селата, единствената институция, запазваща духа и традициите на народа е именно народното читалище. Община Мездра оценява този факт и полага необходимите грижи за поддържането на 21 читалища в 27-те си села. Доказателство за това е факта, че през последните 10 години дори са разкрити 2 нови читалища - в селата Зли дол и Крапец. Според своите възможности Общината поддържа сградите на читалищата и пътуванията на съставите за различни фестивали в страната и чужбина. В читалищата в община Мездра функционират 16 хора и вокални групи, 9 детски групи, 3 детски танцови състава, 3 детски състава за художествено слово, 2 детски театрални групи и 2 групи за стари градски песни. Доказателство за добрата им работа са стотиците грамоти и отличия, спечелени от художествените състави от различни фестивали в страната и чужбина, информира Петко Котларски.

СнимкаВидинското читалище "Цвят" също работи добре, а неговите прояви са многобройни през летния сезон.

"Нашето читалище е най-старата културна институция в град Видин. Ние изпълняваме повече от половината от културния календар на общината, като участваме и в редица международни изяви"- каза секретарят на читалище "Цвят" Любомир Илиев.

Пет действащи читалища има в община Берковица- освен в града, в големите села на общината- Боровци, Замфирово, Бързия и Гаганица, активно работят самодейни състави и библиотеки. Разбира се, най-богата е дейността на Народно читалище "Иван Вазов 1872" в Берковица. В своята вековна история то се утвърждава като централен културен институт за Община Берковица. Дейност развива школата по изкуства, театрален състав, две духови музики, група за стари градски песни, детска вокална група "Лачени обувки", фолклорен ансамбъл "Малинарка". Фондът на библиотеката към читалището наброява над 70 000 тома. Културното средище е двигател на повечето културни прояви в Берковица и организатор на два международни фестивала - детският "Лачени обувки" и фолклорният "Балканът пее и танцува".

"Много се гордеем с работата си", споделя пред Петя Генова, Надя Тимчева, председател на читалищното настоятелство.

Читалищата в четирите села основно развиват дейност за съхранение на автентичния фолклор и празнично-обредната система чрез състави за изворен фолклор и духови оркестри. Те са включени и в програмата "Глобални библиотеки" и разполагат с компютри и интернет за безплатно ползване от населението.

Снимка"Читалищата участват в много проекти и си партнират с Общината, особено по отношение на подобряване на материалната база", споделя Радослав Найденов, заместник-кмет на Община Берковица и допълва:

"Читалищата в две от големите села в община Берковица ще бъдат ремонтирани със средства от Програмата за равитие на селските райони. "Реконструкция и ремонт на НЧ "Иван Вазов-1911" с. Бързия" ще се извърши със средства на стойност 464 961 лв. Ремонт и рехабилитация ще бъдат направени и на НЧ "Развитие-1927" в Боровци. Стойността на дейностите е 465 101, 18 лв. с ДДС. Цялостно ще бъдат подменени покривът и дограмата, ще бъде направено и саниране на сградите на двете културни институции. За съжаление третото голямо село в общината - Замфирово, не успя да спечели средства по програмата, защото подаде документите си в последния възможен ден, а средствата се разпределят на спечелилите по реда на постъпване на проектните предложения. Ремонтите целят подобряване на качеството на живот в населените места в селските райони".   

За състоянието на читалищата в общините Белоградчик и Кула разказат Румяна Джунинска и  Маргарита Вълчева, които изпълняват длъжността "секретар" в местните читалища.  

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50