Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалищата - храм на българската духовност


В "Посоките на делника" говорим за състоянието на българските читалища и грижата на общините. В началото на месец май Народно читалище "Развитие 1869" във Враца отбеляза своята 145-годишнина. Кои са най-актуалните проблеми на читалището в града под Околчица- Жоро Александров разговаря със секретаря на едно от най-старите културни средища в областта Димитър Тошев.

"Ние работим предимно с млади хора. В нашата библиотека има около 120 000 тома литература. Децата, идвайки при нас, ги учим преди всичко на любов към българската литература. Имаме Детска танцова школа и Танцов ансамбъл "Вратица", носител на многобройни републикански и международни награди" - споделя Димитър Тошев.

Оказва се, че в сложните времена настъпили след промените и обезлюдявянето на селата, единствената институция, запазваща духа и традициите на народа е именно народното читалище. Община Мездра оценява този факт и полага необходимите грижи за поддържането на 21 читалища в 27-те си села. Доказателство за това е факта, че през последните 10 години дори са разкрити 2 нови читалища - в селата Зли дол и Крапец. Според своите възможности Общината поддържа сградите на читалищата и пътуванията на съставите за различни фестивали в страната и чужбина. В читалищата в община Мездра функционират 16 хора и вокални групи, 9 детски групи, 3 детски танцови състава, 3 детски състава за художествено слово, 2 детски театрални групи и 2 групи за стари градски песни. Доказателство за добрата им работа са стотиците грамоти и отличия, спечелени от художествените състави от различни фестивали в страната и чужбина, информира Петко Котларски.

СнимкаВидинското читалище "Цвят" също работи добре, а неговите прояви са многобройни през летния сезон.

"Нашето читалище е най-старата културна институция в град Видин. Ние изпълняваме повече от половината от културния календар на общината, като участваме и в редица международни изяви"- каза секретарят на читалище "Цвят" Любомир Илиев.

Пет действащи читалища има в община Берковица- освен в града, в големите села на общината- Боровци, Замфирово, Бързия и Гаганица, активно работят самодейни състави и библиотеки. Разбира се, най-богата е дейността на Народно читалище "Иван Вазов 1872" в Берковица. В своята вековна история то се утвърждава като централен културен институт за Община Берковица. Дейност развива школата по изкуства, театрален състав, две духови музики, група за стари градски песни, детска вокална група "Лачени обувки", фолклорен ансамбъл "Малинарка". Фондът на библиотеката към читалището наброява над 70 000 тома. Културното средище е двигател на повечето културни прояви в Берковица и организатор на два международни фестивала - детският "Лачени обувки" и фолклорният "Балканът пее и танцува".

"Много се гордеем с работата си", споделя пред Петя Генова, Надя Тимчева, председател на читалищното настоятелство.

Читалищата в четирите села основно развиват дейност за съхранение на автентичния фолклор и празнично-обредната система чрез състави за изворен фолклор и духови оркестри. Те са включени и в програмата "Глобални библиотеки" и разполагат с компютри и интернет за безплатно ползване от населението.

Снимка"Читалищата участват в много проекти и си партнират с Общината, особено по отношение на подобряване на материалната база", споделя Радослав Найденов, заместник-кмет на Община Берковица и допълва:

"Читалищата в две от големите села в община Берковица ще бъдат ремонтирани със средства от Програмата за равитие на селските райони. "Реконструкция и ремонт на НЧ "Иван Вазов-1911" с. Бързия" ще се извърши със средства на стойност 464 961 лв. Ремонт и рехабилитация ще бъдат направени и на НЧ "Развитие-1927" в Боровци. Стойността на дейностите е 465 101, 18 лв. с ДДС. Цялостно ще бъдат подменени покривът и дограмата, ще бъде направено и саниране на сградите на двете културни институции. За съжаление третото голямо село в общината - Замфирово, не успя да спечели средства по програмата, защото подаде документите си в последния възможен ден, а средствата се разпределят на спечелилите по реда на постъпване на проектните предложения. Ремонтите целят подобряване на качеството на живот в населените места в селските райони".   

За състоянието на читалищата в общините Белоградчик и Кула разказат Румяна Джунинска и  Маргарита Вълчева, които изпълняват длъжността "секретар" в местните читалища.  

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00