Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът Николай Иванов: "Който харчи разумно, не е застрашен от фалит"

Снимка: Жоро Александров
От демократичните промени през 1990 година до днес град Враца е имал осем кметове. Последните местните избори, проведени през 2011 година, са спечелени на втория тур с 52,94% от независимия кандидат Николай Иванов.

Врачанският градоначалник
заявява, че общинският бюджет не е на червено и в него има достатъчно средства за предвидените до края на годината дейности.

"Балансът в средата на годината показва, че който харчи разумно, никога не е застрашен от фалит. През изминалите 2 години- 2012 и 2013 година, със спазването на строга бюджетна дисциплина успяхме да постигнем такова темпо, че да нямаме просрочени задължения и без да имаме притеснения, свързани с нашите разходни отговорности. Голямата ни задача е осигуряването на собствените приходи, тъй като държавната отговорност се спазва. Към този момент- в края на шестмесечието, ние нямаме никакви сериозни проблеми. Разплащаме се навреме с доставчици и контрагенти и изпълняваме и тези социални отговорности, които обикновено са най-тежката част във всеки публичен бюджет"
, допълва кметът.

Ако има притеснения от финансово естество, те са свързани с изпълнението на големите проекти с европейски пари, които трябва да се съфинансират от местната управа или е необходимо да се допълват със средства, казва още Николай Иванов и подчертава:

"През следващите години ще се сблъскваме с един проблем- съфинансирането или осигуряването на местни средства за дофинансирането на проекти по европейски програми най-общо казано. Знаете, че Враца е на едно от първите места по този показател, но става все по-трудно намирането на средства, за допълване на необходимото за тези проекти. Но този проблем ни поставя пред ежедневната тревога да осигуряваме достатъчно средства в наличност, за да финансираме дейностите. По бюджета положихме много усилия, за да стигнем към настоящия момент, в който нямаме просрочени задължения"
.
СнимкаДългоочакваният ремонт на врачанските улици вече набира скорост. Засега се очаква да бъдат обновени само част от тях, но благодарение на усилията на местната власт и финансовата подкрепа на правителството, което отпусна 7 000 000 лева по програмата за развитие на регионите, във Враца най-после ще има нормални за движение градски улици. Началото на ремонта беше съпроводено с проливен дъжд, но се оказа, че водата, която се изля от небето, помага за рехабилитацията. Така поне каза кметът Николай Иванов:

"Дъждът в момента ни помага, тъй като първите дейности са фрезоване на стара настилка и почистване на платната. Ремонтът на улиците наистина ни тръгна по вода"
.


Основен ремонт на улиците във Враца не е правен отдавна. Според едни- това не се е случвало от 25 години, а според други - от 35. Факт е, че придвижването по улиците в града под Околчица е ад както за шофьорите, така и за пешеходците, признава и кметът Николай Иванов:

"Това е една задача и един ангажимент, който хората чакат отдавна да бъде изпълнен. За това получихме много сериозна подкрепа от правителството, което отпусна 7 000 000 лева. Проблемът с улиците във Враца е огромен и градът заслужаваше тази подкрепа от кабинета". Врачани трябва да се заредят с търпение, тъй като основното преасфалтиране на улиците в града се извършва през лятото и ще върви паралелно с дейностите по проекта за водния цикъл, напомня кметът:

"Успяхме навреме да стартираме, защото имахме пълна проектна готовност, навреме проведохме и обществените поръчки. А вече започваме тази мащабна дейност- това се случва в най-подходящото време за работа (през лятото- б. а.). Крайният резултат от всичкото това е, че Враца ще има нови големи улици и булеварди, с нови асфалтови настилки и тротоари, което ще облекчи не само трафика в града, но и хората, когато се придвижват по улиците".

село Нефела, снимка: Официален сайт на с. НефелаКметът на Враца Николай Иванов не скри удовлетворението си и от решението на Върховния административен съд (ВАС) да запази статута на село Нефела и да отхвърли предложението за превръщането на населеното място в квартал на Враца. В петък, на 13 юни, стана ясно решението на 5-членния състав на ВАС, което е окончателно и не подлежи на повече обжалвания. По този повод градоначалникът, който оспори смяната на статута още в първите дни на мандата си, коментира казуса:

"Няма да крия, че съм удовлетворен, защото от първите дни на управлението си знаех, че село Нефела няма потенциала да стане квартал на Враца. Може би предложението за това е имало политически мотиви, то е реализирано в предходния мандат. Радвам се, че спорът приключи по начина, по който очаквахме". Сагата с евентуалното отделяне на село Нефела започна в последния ден на предишното правителство, оглавявано от Бойко Борисов, което издаде решение за присъединяването на населеното място към Враца като негов квартал. Административната промяна беше предизвикана от подписка на една четвърт от хората в селото. Кметът на Враца Николай Иванов оспори промяната, а на 13 юни съдебният спор приключи с това, че Нефела остава едно от селата в общината.

Цялото интервю с кмета на Враца Николай Иванов чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45