Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметник на Ботев искат в Косталево

7
Косталево, военен паметник
Снимка: радио Видин
Ще ви отведем до Косталево, Врачанско- село, в което живеят около 1000 души. Въпреки проблемите от ежедневието, кметът Любомир Кръстев е решен да прави добро за хората тук.

В Косталево живеят около 1000 души. Селото е пълно с млади хора и живот, но и бедно. Близостта му до областния център Враца помага на живеещите тук да намират работа, макар да не вземат кой знае какви заплати. Още при пристигането ни на центъра, правят впечатление майките с деца, излезли в топлия ден на разходка. В селото има детска градина с 32 деца, но няма училище и никаква работа, освен в общината и в частните магазини. Моника Йончева попита хората дали са доволни от своя кмет, какво още биха искали да се направи за тяхното село и какви са заниманията им през деня:

"За разлика от другите села наоколо, тук има деца. Moже би да се направи още за тях, не само една детска площадка. Кметът би направил и повече, ако му даваха пари... Справяме се горе-долу..."


калните улици в КосталевоДа има още детски площадки поискаха хората от Косталево, които срещнахме в топлия пролетен ден навън. И, макар, че казаха, единственото им забавление са кафенетата, клюки могат да разменят и в местния фризьорски салон, както и в магазинчетата, които са няколко.

Пътят, по който стигаме до Косталево, е осеян с дупки, макар че табелата за асфалтовата база ни посрещна още на разклона от главния път. Преди селото се намира и регионалното депо за твърди битови отпадъци на Враца. И въпреки това, нито една институция не прави нищо по проблема с лошия път.

Снимка"Лоши са и улиците в селото, затова искам да асфалтирам поне по една улица на година. Добре е да се сложи и видеонаблюдение, имам амбицията да направя и младежки клуб. Зависи от това какво ще отпуснат от общината", казва кметът първи мандат Любомир Кръстев.  

В Косталево все още стоят помещенията, които били някога лекарски и зъболекарски кабинети. Дори оборудването в зъболекарския още стои, но няма кандидат да се грижи за денталното здраве на местните хора. Налага се понякога кметът, който е ветеринарен лекар по професия, да помага в грижите за здравето, дори преди време трябвало да свали конците от операцията на социално слаб жител на Косталево.

Портретът на Ботев и символичният ключ на селото, изработен от местен дърводелецГолямата мечта на кмета е да улесни хората, като издейства да им поставят банкомат, от който да теглят пенсиите. А като няма кой, кметът хваща и мистрията и запълва улични дупки. Липсата на пари е в основата на всичко, смята кметът, който ни показа и наличната сума в касата- 1 стотинка.

Толкова големи са проблемите в едно българско село с липсата на работа и безпаричието на хората. Остава им единствено надеждата, че нещо, някога, ще се промени. Кметът на Косталево е родолюбец и оптимист. Има велики планове и ни разказва нещо, което малко хора вероятно знаят, че в тяхното село е пренощувал Христо Ботев. Затова иска да постави паметник на революционера на близката до селото Ботева поляна.

Още за Косталево може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45