Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-високи учителски заплати = по-добро образование?

Стана традиция учителските заплати да се вдигат ежегодно. За увеличение се говореше предизборно- говори се и днес. С оглед на настоящото състояние на образователната система, обаче не е ясно каква е логиката на тези периодични увеличения. Опитът показва, че заплатите на работниците е редно да бъдат вдигнати, когато има подобрение в тяхната продуктивност и качество на работа. Но що се отнася до образователния сектор в България, през последното десетилетие поне, заплатите на учителите постоянно се увеличават, а качеството на образованието се влошава. Много популярен е митът, че преподавателите в страната са твърде нископлатени. Но според данните на Националния статистически институт през последните десет години средната заплата на учителите в обществения сектор плътно следва средната месечна заплата за цялата икономика. 

Трябва ли да бъде повишено възнаграждението на преподавателите и ще се подобри ли качеството на образованието попитахме видинчани.

"Трябва да се повиши дисциплината на учениците и тогава ще се подобри и качеството на образованието. С тези пари не могат да се стимулират работещите в сферата да дават всичко от себе си ...  Както лекарите, така и учителите трябва да получават добри възнаграждения ... Добрите учители никога не са забравяни от своите ученици" - казаха в анкетата по темата видинчани.


Трябва ли да се повиши учителската заплата и каква е връзката ѝ с нивото на образованието у нас, това попитахме и Евлогия Манджукова, директор на Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин и председател на учителския синдикат към КНСБ в крайдунавския град. 

"Размерът на учителската заплата в момента трябва да е минимум 30 процента над средната за страната. Образованието в момента се крепи изцяло на учители, които са видели и добро, и лошо в системата. Не е такова положението при младите учители. Те искат да идват на работа добре облечени, с хубава кола и няма как да бъдат привлечени със заплата от 700 лева" - каза Евлогия Манджукова. Според нея има пряка връзка между делегираните бюджети и размера на учителските заплати, но основният им недостатък е, че пречат на дисциплината в училище днес. 

Учителите, и образователната система като цяло, изпълняват ключова функция в икономиката на всяка една страна, но това не означава, че държавата трябва да вдига финансирането на всяка цена, особено в условие на постоянно влошаващо се качество на нейните услуги. 

Разговаряхме и със Здравка Първанова, която днес е пенсиониран учител. Дълги години тя упражнява учителската професия във видинското село Покрайна. Нейната дъщеря също работи като учителка. 

"Има учители, които са родени да бъдат учители. Аз се възхищавам на успехите на моите ученици и до днес. За мен работата ми е призвание" - каза Здравка Първанова

Според ученици от видинското училище "П. Р. Славейков" има пряка връзка между качеството на образованието и учителските заплати и те трябва да бъдат увеличени.


Профилираната гимназия "Найден Геров" в Лом е училище със 140-годишна история, а през последните 25 години директор е Теодор Йончев. Според него днес участниците в образователния процес- и ученици, и учители, са демотивирани. Причините са ясни-  демографската криза, обезлюдяването, борбата за всеки един ученик. Йорданка Герасимова се срещна с Теодор Йончев

"От години в тази част на страната се води битка за ученици, защото по този начин се гарантира бюджет и броят на учениците решава всичко. Увеличението на учителските заплати няма да реши проблемите на българското образование. Проблемът е ценностен и мотивационен. Нужни са сериозни реформи, намаляване на администрацията и повече прагматизъм" - смята Теодор Йончев

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45