Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо млади хора избират да живеят на село?

Живот на село

4
Снимка: Красимир Каменов

Пусти улици, неугледни къщи и възрастни хора- такава май е представата ни за селата от Северозапада. Но дали това е така или селата имат и друго лице? 

По данни на Националния статистически институт за 2017 година близо 24 500 души са се преместили от градовете по селата. В западните страни този феномен на миграция към малките населени места е наречен "дауншифтинг". От английски терминът означава превключване на по-ниска предавка, като при автомобилите. Градът се свързва с живот на бързи обороти, а някои решават да намалят скоростта и да се обърнат към природата. Първите "дауншифтъри" се появяват още през 90-те години на миналия век в САЩ, Великобритания, Нова Зеландия и Австралия. В България процесът набира популярност през последните 10 години и за момента българският "дауншифтър" е с профил 35-40 години, семеен, със свободна професия или желание да развие бизнес на село. 

Модерно ли е да се върнеш на село? Какво кара хората да загърбят големия град и да предпочетат живота и уюта на селото? Според Борислав Борисов председател на Асоциацията на българските села, тенденцията хората с модерни професии да се местят в селата ще продължи:



"В последните години категорично има една тенденция млади хора да се заселват в села...Трябва обаче да има инфраструктура и интернет, за да могат да работят дистанционно работата си... Ще продължи да се случва и за в бъдеще..."- коментира Борисов. Спореднего, интересът към селото не е спирал да расте. 


В 80% от селата в България има прилични условия за живот. Все повече хора искат да избягат от града и да не са част от големите корпорации. Преди 25 години едни от първите, които предприемат тази крачка, са Иван и Наташа Манчови. Те нямат нищо общо с врачанското село Софрониево, но спонтанно решават да купят къща там за летните месеци. Прекарвайки едно лято,  остават завинаги там. 


"Не съжалявам за избора. Чувстваме се добре тук. Развиваме си бизнеса...Децата отраснаха тук и сега единият ни син и той от София си дойде тук... Спокойно ни е...", коментира Иван Манчов:



Да се върнеш на село или да започнеш живот там е сериозно предизвикателство. Но човек е адаптивно същество и се справя във всякакви ситуации. Съпругата на Иван Манчов, Наташа, се чувства истински щастлива на село и дори и земеделската работа не я притеснява, нищо, че е софиянка:



"Стана случайно. Бяхме дошли на риболов и пикник и аз попитах един човек с каруца дали продават къщи тук, и си я купихме. Уж за старини. Но след първото лято решихме да останем. Децата бяха малки. Взехме си бельото, двата фризера и най-необходимото и се настанихме...Чудно място е тук, а и хората са добри...Първата зима ни беше трудно, но хората ни помогнаха...Тук не ние скучно...Земеделската работа не ме плаши, нищо ,че съм родена на пъпа на София..."


Да са далеч от комерсиалното и близо до природата е сред целите на много от хората, които преоткриват уюта на българското село. Единият син на Наташа и Йоан, Вълчо, също решава да се прибере на село и си купува къща. Той смята, че нищо от столицата не му липсва тук, а чрез интернет може спокойно да си върши работата:



"Живях в София. Бях и в Чехия и сега реших да се заселя тук. Никак не ми е скучно. И тук може да се работи и има време и за развлечение..."- смята 35-годишният Вълчо.

Разбира се има и такива които предпочитат големият град. Родени на село, но съдбата ги води в големия град. Такъв е случая с Мая Карамфилова, която е родена в селото, расла в Оряхово, но сега живее в Атина. Намерих я сръчно да шета в двора. Не скри, че предпочита големите градове:

"Родена съм в Оряхово, но съм живяла тук. В къщата живеят майка ми, и сестра й, и племенника ми...Не мога да живея тук. Дойдох си отпуска само да помогна...Живея в Атина...Предпочитам големите градове...Някога бих се върнала, но сега не..."

Всеки прави своя избор, но не всеки желае да намали оборотите. Видинчани смятат, че ако работата им позволява, биха живели на село.

Въщност, в ерата на интернет няма много значение къде живееш. Информацията е навсякъде, а много от професиите вече позволяват да се работи дистанционно.


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45