"През последните години селото наистина промени своя облик. Станах кмет не защото съм искал толкова много да кметувам, а защото няколко от предишните мандати преминаха в летаргия, а исках да променя живота на хората от Василовци, като започне съзидателен период. Кметът обаче не прави нищо сам. Всичко се постига с общи усилия и помощ от общинската администрация и съветниците. Ако отгоре надолу нещата не вървят, ние по места, които сме на бойната линия, няма да можем да направим нищо...
По цял ден обикалям из селото, в кабинета си се задържам много малко и нямам време да студувам"- така кметът Огнян Йорданов коментира случая, при който местен бизнесмен му подарил климатик, а той го дал в чакалнята на здравната служба в селото.
Във Василовци през годините назад е имало 3 театрални трупи, музикални школи по цигулка, пиано и акордеон, селски хор и духов оркестър.
"Василовци е село с традиции и с дълголетна история. Още през далечната 1899 година във Василовци е създадено читалище "Събуждане". Веднага след това са се сформирали и първите театрални трупи. През 60-те и 70-те години на миналия век, трупите са стигали и до три- за възрастни, за младежи и за деца. Нашето читалище и днес продължава да е едно от най-действащите в региона...
На всички съселяни пожелавам здраве, което е най-важното в живота, а а всички, които са свързани професионално с Деня на народните будители- интелектуалци, учители, общественици, пожелавам да са все така упорити, за да можем да съхраним българския дух и традиции"- каза кметът.
"В годините назад имахме много повече състави от днес. Може би миграционните процеси влияят и на нас и все по-трудно се работи, но ние не преставаме да се стараем. В момента най-дейна е работата на вокална група "Колорит", която ни представя на фестивали в цялата страна, както и на наши местни празници. Тази година ни предстои да сформираме и нов танцов състав. Имаме и много добри рецитатори. Аз ръководя състава за художествено слово и смея да кажа, че са добри. Библиотеката ни като създаване предхожда читалището. Днес имаме над 15 000 тома литература. Имаме и художествена галерия с постоянна етнографска сбирка...", обясни секретарят на НЧ "Събуждане 1899", Евдокия Димитрова.
През май тази година читалището навърши 120 години от създаването си, а в края на септември като част от програмата бе играна и пиесата "Лудории в съботната вечер“ на театър "Искри и сезони“, допълни Димитрова.
Освен че е секретар на читалището от 20 години, тя е и от самодейците, играли на сцената на любителския театър "Кръстю Пишурка“ в Лом, била е художествен ръководител на театъра, а днес ръководи групи за художествено слово и пише стихове:
"Днес сме първи ноември- Ден на народните будители, в който сме свикнали да говорим винаги в минало време, сещайки се за онези хора, които са тръгнали през Възраждането. Аз бих казала, че трябва да аплодираме и всички онези, които днес водят българина да не забрави, че е такъв, да знае корените си и историята, за да можем да осъществим едно хубаво днес и още по-хубаво утре."
Нов параклис, наречен на "Свети Дух" бе открит в края на септември в село Василовци. Той е изграден изцяло с личната инициатива и собствени средства на жителите на селото и се реализира с доброволен труд и дарения от фирми и хора, свързани с него. Голяма част от средствата е дарил и онкохирургът проф. Иван Гаврилов, който е родом от Василовци. Интересното е, че във Василовци има вече 2 църкви, които са действащи.
"Нашето село е известно в района с почитта си към традициите и християнската вяра", коментира Цветанка Трайкова, която е един от инициаторите за изграждането на новия параклис.
Има ли ги днешните будители? По темата говорим още с Йорданка Велева- дългогодишен директор на училището в селото, пенсионер, ръководител на вокалната група и гобленарка; с 86-годишната Цветана Николова- пенсионирана учителка и част от театралната трупа и Милка Момчева, която знае повече от 100 песни и заслужено наричана в селото "ангелския глас".
Целите интервюта можете да чуете в звуковия файл.
След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..
Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...
В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..
Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..
Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..
Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..
Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури. Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...