Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъдем ли по-добри?

Снимка: Радио ВИДИН

Искаме да прекарваме повече време с близки хора, по-често да се усмихваме и да казваме "обичам те". Това показват резултатите от януарското представително за цялата страна изследване на "Галъп интернешънъл", в което агенцията попита какво си обещават българите в началото на 2020 г.

"Данните сочат, че хората са склонни на прага на новата година да си обещават неща, които биха подобрили начина на живот, ще окажат влияние за едно по-добро общество, което се състои от по-щастливи хора. Нещото, което събира най-голяма популярност, като обещание сред българите, е да прекарваме повече време с близките си хора, а следващото по популярност твърдение е, че по-често ще се усмихваме. Това, което прави впечатление, е, че хората са склонни да дават обещания, свързани с добри постъпки. Стремим се към изграждане, защото винаги има какво да се желае, за да станем по-добри. Тези данни дават надежда, че има желание в хората за един по-добър живот и остава да си пожелаем тези желания да станат реалност", обясни социологът Юлиана Гальова.

Добри и положително настроени хора ли сме ние, българите, след като ни липсва времето със семейството, признаваме, че не се усмихваме често и не показваме положителните си чувства?

"Българите са древен народ, имат корен. Лошото е, че са добри, но вече са изгубили способността да си налагат мнението, превзе ги апатия. Много неща са изгубени- семействата ги няма, къде са ни децата- в чужбина, как да общуваме? Мъчно ми е за този български народ. 147 години от обесването на Васил Левски- от вчера мисля, след като конвоят му е бил толкова слаб от Къкринското ханче до София, защо българи не са направили опит да го спасят? Българинът знае кое е доброто, но чака някой на тепсия да му го поднесе... Българите сме хора, като всички хора- има и добри, и лоши. Имаме историческа обремененост и може би заради това, че сме по-бедна държава, сме донякъде завистливи... Добри хора сме, как да не сме?.. Превърнали сме се в консуматорско общество- искаме от живота само да вземаме, а забравяме, че трябва да дадем", казаха видинчани в анкета на Радио ВИДИН.

Темата коментираме и с психолога в Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин Боряна Ангелова:

"Резултатите от изследването показват, че може би българинът има нужда да работи повече върху себе си, да се самоусъвършенства, за да може да общува и създава контакти и връзки със своите близки, тъй като поддържането на тези връзки в съвременния свят става все по-трудно. Преживяването на самота всъщност е една епидемия на нашето съвремие... Да, ставаме по-добри, но имаме нужда от авторитети, които да ни водят, в които да повярваме, че има смисъл. Имаме нужда от положителни герои, защото, както в приказките винаги доброто побеждава, така е и в живота- винаги добрите каузи и добрите авторитети си проправят път."

Цели 74% от анкетираните в социологическото проучване на Галъп за обещанията, които си даваме за 2020 година, се заричат, че ще казват по-често "обичам те". Трудни за произнасяне ли са тези думи?

"Трите най-важни думи в човешките взаимоотношения са: извинявай, благодаря и обичам те. Да кажем "обичам те" не е просто нещо, но и не е необходимо да имаме богат речник, за да го изразим. Когато чуем тази дума от близки хора и в семейството, ставаме по-уверени и решителни, настроението се променя. Чувствайки, че обичаме, не е нужно да отлагаме казването и показването на това чувство. "Обичам те" е израз, който удовлетворява и ни радва, че за някого все пак сме нещо или всичко. Моето послание е: "Бъдете хора, които казват повече "Обичам те", съветва Силвия Иванова, социолог в Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин.

Почти 70% от българите заявяват в началото на годината, че ще ограничат вредните си навици. Осъществяването на поне една своя мечта пък си обещават 73 на сто. 68% твърдят, че ще засядат дърво, 63 на сто смятат, че ще вземат участие в поне една благотворителна инициатива.

Сред най-непопулярните обещания тази година сред българите са: да осиновят бездомно животно, да харчат по-малко пари и да четат повече.

Още по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35