Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъдем ли по-добри?

Снимка: Радио ВИДИН

Искаме да прекарваме повече време с близки хора, по-често да се усмихваме и да казваме "обичам те". Това показват резултатите от януарското представително за цялата страна изследване на "Галъп интернешънъл", в което агенцията попита какво си обещават българите в началото на 2020 г.

"Данните сочат, че хората са склонни на прага на новата година да си обещават неща, които биха подобрили начина на живот, ще окажат влияние за едно по-добро общество, което се състои от по-щастливи хора. Нещото, което събира най-голяма популярност, като обещание сред българите, е да прекарваме повече време с близките си хора, а следващото по популярност твърдение е, че по-често ще се усмихваме. Това, което прави впечатление, е, че хората са склонни да дават обещания, свързани с добри постъпки. Стремим се към изграждане, защото винаги има какво да се желае, за да станем по-добри. Тези данни дават надежда, че има желание в хората за един по-добър живот и остава да си пожелаем тези желания да станат реалност", обясни социологът Юлиана Гальова.

Добри и положително настроени хора ли сме ние, българите, след като ни липсва времето със семейството, признаваме, че не се усмихваме често и не показваме положителните си чувства?

"Българите са древен народ, имат корен. Лошото е, че са добри, но вече са изгубили способността да си налагат мнението, превзе ги апатия. Много неща са изгубени- семействата ги няма, къде са ни децата- в чужбина, как да общуваме? Мъчно ми е за този български народ. 147 години от обесването на Васил Левски- от вчера мисля, след като конвоят му е бил толкова слаб от Къкринското ханче до София, защо българи не са направили опит да го спасят? Българинът знае кое е доброто, но чака някой на тепсия да му го поднесе... Българите сме хора, като всички хора- има и добри, и лоши. Имаме историческа обремененост и може би заради това, че сме по-бедна държава, сме донякъде завистливи... Добри хора сме, как да не сме?.. Превърнали сме се в консуматорско общество- искаме от живота само да вземаме, а забравяме, че трябва да дадем", казаха видинчани в анкета на Радио ВИДИН.

Темата коментираме и с психолога в Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин Боряна Ангелова:

"Резултатите от изследването показват, че може би българинът има нужда да работи повече върху себе си, да се самоусъвършенства, за да може да общува и създава контакти и връзки със своите близки, тъй като поддържането на тези връзки в съвременния свят става все по-трудно. Преживяването на самота всъщност е една епидемия на нашето съвремие... Да, ставаме по-добри, но имаме нужда от авторитети, които да ни водят, в които да повярваме, че има смисъл. Имаме нужда от положителни герои, защото, както в приказките винаги доброто побеждава, така е и в живота- винаги добрите каузи и добрите авторитети си проправят път."

Цели 74% от анкетираните в социологическото проучване на Галъп за обещанията, които си даваме за 2020 година, се заричат, че ще казват по-често "обичам те". Трудни за произнасяне ли са тези думи?

"Трите най-важни думи в човешките взаимоотношения са: извинявай, благодаря и обичам те. Да кажем "обичам те" не е просто нещо, но и не е необходимо да имаме богат речник, за да го изразим. Когато чуем тази дума от близки хора и в семейството, ставаме по-уверени и решителни, настроението се променя. Чувствайки, че обичаме, не е нужно да отлагаме казването и показването на това чувство. "Обичам те" е израз, който удовлетворява и ни радва, че за някого все пак сме нещо или всичко. Моето послание е: "Бъдете хора, които казват повече "Обичам те", съветва Силвия Иванова, социолог в Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин.

Почти 70% от българите заявяват в началото на годината, че ще ограничат вредните си навици. Осъществяването на поне една своя мечта пък си обещават 73 на сто. 68% твърдят, че ще засядат дърво, 63 на сто смятат, че ще вземат участие в поне една благотворителна инициатива.

Сред най-непопулярните обещания тази година сред българите са: да осиновят бездомно животно, да харчат по-малко пари и да четат повече.

Още по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39