Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще запазят ли работните си места българите, работещи в чужбина

Снимка: Фейсбук

В края на 2019 година, за първи път в историята, българите в чужбина изпратиха рекордна сума към страната ни. Малко над 1 милиард и 100 милиона евро са парите на емигрантите, прехвърлени към български сметки, показаха данни на Евростат, след справка с БНБ. Гурбетчиите отново са най- големият инвеститор в България, като според статистиката около 80% от парите идват от страните от Евросъюза. Данните сочат, че се нареждаме на пето място по бюджет, получен от емигранти. Много българи продължават да работят във Великобритания, въпреки излизането на страната от ЕС. Светослав Стойчев работи от края на миналата година в Лондон и казва, че е доволен от заплащането и отношението като цяло:

"Лондон, ако спре работа, той няма да съществува като град. Икономиката е много развита и просто не могат да си го позволят. Много магазинчета са затворили, но предимно такива по- малки, иначе всичко си работи. Има превоз и хората ходят повечето с маски. Тук много се работи от вкъщи. Всичко можеш да правиш по интернет. Работа има, но не се знае след Нова година как ще бъде- за тези, които са тук си остават същите правила. Аз засега не мисля да се връщам в България."- каза Светослав Стойчев.

Един от секторите, в които има най- много заети наши сънародници е международният транспорт. Мирослав Костадинов от Видин е професионален шофьор, който от години работи в германска транспортна фирма. Към момента в Германия случващото се около световната пандемия се приема спокойно, при създаден ред и абсолютна дисциплина, обясни нашият съгражданин:

"Като цяло тук стрес не вижда, няма го това стресово положение. Германците взимат предпазни мерки, но не са толкова крайни. Свободно се движат, а в предприятията има създадени места за дезинфекция на ръцете. В бензиностанциите и хранителните магазини са поставени предпазни стъкла пред касиерите. Все още има предприятия, които работят и има трафик по пътищата."- коментира Мирослав Костадинов.

Инвазията от коронавирус в Испания отбеляза скок в края на миналата седмица и доведе здравната система на ръба на колапса. Въпреки това, обаче страната се бори да защити и работниците на първа линия и да осигури доставки за тестване и лечение. Светослав Ставрев от Видин от 20 години живее със семейството си и работи в Испания. 

"Положението не е много розово- сами виждате и по новините какво се случва. Вече жертвите са изключително много. Имаше информация, че на 2-ри или 3-ти март можеше още тогава да се вземат мерки и да се затворят границите. Позволиха на 8-ми март на жени да направят едно шествие- около 130 хиляди човека се изсипаха от всички краища на центъра на Мадрид и тогава започнаха големите главоболия. лично нас ни разпуснаха на 13 март. Заплатите за март ще си ги вземем по фиш и след това ще ни изпратят на бюрото по труда."- обясни Светослав Ставрев.

Много българи, работещи зад граница, в момента са по родните си места и се регистрират като безработни, защото не могат да си намерят работа в условията на обявеното извънредно положение заради битката с коронавируса. Такъв е случаят на Юлиян Гузелски, който от години сезонно работи в Шотландия, но в момента е без приходи в България и се е регистрирал като безработен.

"Това, което малко ме възмущава е, че хората, които са на държавна работа или как да го кажа, приемат връщащите се от чужбина като че ли ще им вземат парите или не знам ... просто има някаква дискриминация. не всички хора от тия, които се връщат ще взимат пари, защото трябва да отговарят на определени условия."- коментира Юлиян Гузелски.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24