Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще запазят ли работните си места българите, работещи в чужбина

Снимка: Фейсбук

В края на 2019 година, за първи път в историята, българите в чужбина изпратиха рекордна сума към страната ни. Малко над 1 милиард и 100 милиона евро са парите на емигрантите, прехвърлени към български сметки, показаха данни на Евростат, след справка с БНБ. Гурбетчиите отново са най- големият инвеститор в България, като според статистиката около 80% от парите идват от страните от Евросъюза. Данните сочат, че се нареждаме на пето място по бюджет, получен от емигранти. Много българи продължават да работят във Великобритания, въпреки излизането на страната от ЕС. Светослав Стойчев работи от края на миналата година в Лондон и казва, че е доволен от заплащането и отношението като цяло:

"Лондон, ако спре работа, той няма да съществува като град. Икономиката е много развита и просто не могат да си го позволят. Много магазинчета са затворили, но предимно такива по- малки, иначе всичко си работи. Има превоз и хората ходят повечето с маски. Тук много се работи от вкъщи. Всичко можеш да правиш по интернет. Работа има, но не се знае след Нова година как ще бъде- за тези, които са тук си остават същите правила. Аз засега не мисля да се връщам в България."- каза Светослав Стойчев.

Един от секторите, в които има най- много заети наши сънародници е международният транспорт. Мирослав Костадинов от Видин е професионален шофьор, който от години работи в германска транспортна фирма. Към момента в Германия случващото се около световната пандемия се приема спокойно, при създаден ред и абсолютна дисциплина, обясни нашият съгражданин:

"Като цяло тук стрес не вижда, няма го това стресово положение. Германците взимат предпазни мерки, но не са толкова крайни. Свободно се движат, а в предприятията има създадени места за дезинфекция на ръцете. В бензиностанциите и хранителните магазини са поставени предпазни стъкла пред касиерите. Все още има предприятия, които работят и има трафик по пътищата."- коментира Мирослав Костадинов.

Инвазията от коронавирус в Испания отбеляза скок в края на миналата седмица и доведе здравната система на ръба на колапса. Въпреки това, обаче страната се бори да защити и работниците на първа линия и да осигури доставки за тестване и лечение. Светослав Ставрев от Видин от 20 години живее със семейството си и работи в Испания. 

"Положението не е много розово- сами виждате и по новините какво се случва. Вече жертвите са изключително много. Имаше информация, че на 2-ри или 3-ти март можеше още тогава да се вземат мерки и да се затворят границите. Позволиха на 8-ми март на жени да направят едно шествие- около 130 хиляди човека се изсипаха от всички краища на центъра на Мадрид и тогава започнаха големите главоболия. лично нас ни разпуснаха на 13 март. Заплатите за март ще си ги вземем по фиш и след това ще ни изпратят на бюрото по труда."- обясни Светослав Ставрев.

Много българи, работещи зад граница, в момента са по родните си места и се регистрират като безработни, защото не могат да си намерят работа в условията на обявеното извънредно положение заради битката с коронавируса. Такъв е случаят на Юлиян Гузелски, който от години сезонно работи в Шотландия, но в момента е без приходи в България и се е регистрирал като безработен.

"Това, което малко ме възмущава е, че хората, които са на държавна работа или как да го кажа, приемат връщащите се от чужбина като че ли ще им вземат парите или не знам ... просто има някаква дискриминация. не всички хора от тия, които се връщат ще взимат пари, защото трябва да отговарят на определени условия."- коментира Юлиян Гузелски.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05