Мнението Ви за сегашните протести?
"Властта обикновено се взима не с протести, а с избори. 1990 година бяхме около милион на Орлов мост, а загубихме изборите. Сега го няма това от 1997 година- чувството, че губиш всичко, че целият ти досегашен живот отива по дяволите. Няма го това усещане и заради това няма и толкова много хора по протестите. Няма и икономическа основа за протест- България е в добро икономическо състояние."
Къде сбъркахме в прехода, какви грешки допуснаха политиците?
"Политиците допуснаха много грешки. Близо цяло десетилетие управление на левицата загубихме. Най-голямата грешка на политическата класа е, че някои предпочетоха да спасят партията БКП/БСП, а не държавата. Останалите държави, в които се разформироваха комунистическите партии (Полша, Унгария, Чехия и т.н.), видяхме къде отидоха. Друга грешка е, че някои се опитаха да разпределят активите на държавата чрез мутри и видяхте, че голяма част от тези хора си заминаха по недостоен начин."
Защо допуснахте агенти на бившата ДС в ръководството на СДС и на държавата?
"Една от грешките е, че не бяха извадени досиетата навреме и това даде възможност на хора, които са с досиета, да влязат в политиката. Аз съм много чувствителен на тема досиета, защото баща ми е бил четири години в концлагер. Някой умишлено се опитваше чрез досиетата да изнудва, да прави политика, което също беше нещо отвратително. Радвам се, че в листата общински съветници във Видин никога не е имало хора с досиета."
Оценката Ви за изминалите 31 години преход?
"Посоката беше правилна и е правилна. Ние сме част от най-богатото общество- Европейския съюз. Може би най-бедната част, но все пак сме в клуба на богатите. Посоката е правилна, имахме огромни лъкатушения, имахме връщане назад, но целта е добра и е постигната. Оттук нататък трябва само разумно управление, работа и по-добра организация."
Къде сбъркахме във Видин? Защо регионът изостана?
"Най-вече заради манталитета ни. По-възрастните хора си спомнят, че когато завършвахме висшите учебни заведения, предлагаха на студентите да отидат да работят в съответна област. Когато аз завърших, от Видин нямаше представител. Беше единствената област, от която нямаше представител. Това беше още по времето на комунизма. На мен и жена ми предлагаха жилище и работа в Правец, но хубаво, че не отидохме. Другият момент за развитието на региона е, че имахме изградени мастодонти като химкомбината, които се оказаха нефункционални. Най-големият проблем на Видин, според мен, е, че ние имаме само един кмет, който е повторил мандата си. Това е единственият областен град, който има само един кмет, повторил мандата си. Най-близкият пример за обратното е Монтана. В началото Злати Живков не ме впечатляваше като кмет, но сега превърна Монтана в един доста хубав индустриален град. За един мандат трудно се справя човек, трябва вече да търсим възможност за няколко мандата, без да визирам никого конкретно."
Липсва приемственост?
"Не бих казал, че се започва всеки път отначало. В интерес на истината, най-трудно беше при г-н Гергов, защото Общината беше в изключително тежко финансово състояние и стъпка по стъпка излезе от това, след това бавно и трудно се надграждаше. Всеки кмет ще остави нещо надградено и се надявам тази тенденция да продължи. Надявам се сега, когато за Северозапада ще се отделят много средства, когато ще се построи пътят, наистина Северозападът и Видин да дръпнат напред. Най-важното е, че строежът на пътя вече е необратим процес."
Сега какво е финансовото състояние на Община Видин?
"Стабилно е финансовото състояние. Има опасност да ни бъде наложена огромна санкция за пречиствателната станция. Засега се опитваме да избегнем тази санкция. Водят се дела с австрийската част от консорциума, които се надявам да бъдат спечелени. Има много неуредени неща, има много пропуснати срокове. Ако изключим това, Общината е в добро финансово състояние."
Субсидията към Община Видин от държавния бюджет за 2021 година по-голяма ли ще е?
"При всички положения сумата за капиталови разходи ще е по-голяма. Тази година бяха само 460 000 лева, защото 830 000 лева бяха спрени за погасяване на последната вноска по безлихвения кредит, която не беше погасена от предишното ръководство. Сега очакваме около 1,5-1,7 млн. лева за капиталови разходи. Най-хубавото, което се случи на Видин, е това, че се прекрати договорът за озеленяване и вместо 730 000 лева, които отиваха всяка година неясно защо, в момента за нашето звено се изразходват около 120 000 лева и върши същата работа. Сега само за наем на кофите за сметосъбиране Общината плаща 14 000 лева на месец без ДДС, надявам се и този проблем да се реши. Голяма част от договорите, които са сключени с външни фирми, бяха безобразни. Последните месеци Общината плати близо 400 000 лева забавени плащания за озеленяване, което си е чисто източване според мен."
Как да бъде решен един от най-важните проблеми на Видин- демографският срив? Хората ще останат и ще се върнат, само ако има работа и инвестиции, има ли инвеститорски интерес към региона?
"Този проблем се усеща силно и в здравеопазването. Сега, когато се намериха лекари, за да се отвори отново АГО в болницата, се оказа, че няма медицински сестри за отделението. Все повече застарява населението, а младите хора мигрират по икономически причини. Тук трябва да има национална политика, както и при медицинските кадри, защото не е нормално държавата да влага пари за обучението на един лекар шест години, а след това той да замине за Германия или за Англия, където получава доста по-висока заплата. Иначе всеки регион се развива в зависимост от това какви инвестиции успява да привлече. Радвам се, че в последно време идват доста хора, които се интересуват от Видин. Миналата седмица дойдоха едни чужденци, които се интересуват от изворите в Сланотрън. Надявам се да решим проблема с промишлената зона, която да даде шанс на големи инвеститори."
Утре (11.11) се навършва една година от сформирането на новия Общински съвет, как оценявате работата му?
"Общинският съвет е добър. Разбира се, че сме различни хора и най-вече различни в политическо отношение. Бих казал, че в някои отношения има и лична неприязън между отделни съветници, но това е в рамките на нормалното и мисля, че Общинският съвет работи добре... Опозицията заради това е опозиция, нормално е понякога да излизаме от добрия тон... Изключително много ни затруднява сегашната ситуация с COVID-19. Тя затрудни и работата на администрацията. Ще се опитам да отложа колкото е възможно предстоящото заседание на Общинския съвет, имаме двама съветници, заразени с COVID-19. Дано всичко отшуми, но мисля, че ще бъде много трудно и ни очаква трудна зима заради заболяването. Нямаме необходимата техника за онлайн заседания, но до края на годината ще трябва да направим поне още едно заседание."
Стабилна ли е коалицията между ГЕРБ и СДС в Общинския съвет, след като трима съветници от ГЕРБ напуснаха групата?
"Политическото номадство тепърва ще го гледаме във връзка с изборите. Всеки ще си търси ново племе с надеждата да стане вожд, старейшина и т.н. Нормално е това. Въпреки че няколко човека вече се виждат депутати, мисля, че никой от сегашния Общински съвет няма да бъде депутат, но това си е техен проблем..."
Какви по-важни решения предстои да гласува Общинският съвет?
"Трябва да създадем собствено предприятие по озеленяване и чистота. Трябва да утвърдим промени в данъците заради промените в Закона. Има доста искания за продажби, отдаване под наем, за безвъзмездно отдаване на обекти на читалища, на спортни клубове. Има доста важни неща, по които трябва да се вземат решения. Надявам се, особено ако получим допълнително финансиране от правителството, да се наложи и актуализация на бюджета."
Повече- в прикачения звуков файл.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..