Селото е с древна история, доказано е, че тук е имало тракийско селище. В миналото жителите са наброявали 800 души. Днес те са около 560. Празни къщи в селото няма. Близостта до Мездра и до Враца води и до интерес към имотите в село Боденец.
Кмет на селото е Емил Иванчев, той е роден в Боденец, живее в селото и от 2001 година е кмет. Това е негов шести мандат.
Гордост за кмета е построената в центъра на селото църква "Св. вмчк Димитрий Чудотворец", която се различава от познатите ни традиционни сгради за църква. С разчупена архитектурна визия, тя е строена от доброволци и с дарения. Построена е върху земя, предоставена от Община Мездра. Финансите за отварянето на този първи православен храм също са предоставени безвъзмездно, споделя кметът:
"Архитект е Петър Червеняшки, конструсторът е инж Веселин Живков. Църквата е построена с доброволни труд и дарители , около 200 хил. лв. са средствата и горница. 2016 година е изографисана. С Инициативен комитет под мое председателство е строена, строихме я 9 години, 2012 година на Димитровден беше открита и осветена от епископ Киприян , в 2016 година беше изцяло завършена. Селото ни не е имало преди това църква и това беше мотивация да започнем това свято дело."
За да се чувстват сигурни и да живеят добре хората, те трябва да имат доходи и работа, споделя кметът Емил Иванчев:
"Хората от село Боденец работят в Мездра, във Враца, в Ботевград, в София. Хубавото на град Мездра е, че имаме жп връзки с цялата страна. Хората работят. Имаме млади хора. Но училище и детска градина нямаме... Имаме училищна сграда, тя се ползваше за детска градина, децата пътуват до общинския център. Опитваме се да съхраним сградата и имаме идея да се превърне в нещо, но засега кандидати няма... Нямаме къщи, които да не са обитаеми. Ако има, са малко. Дори някоя къща като обезлюдее, веднага се намира купувач. Близостта до общинския център е предимството ни да не пустеят къщите."
За своите дълги години като кмет, Емил Иванчев прави и равносметка на свършеното:
"Най-видимото, което направих, е църквата, казват й "бижуто", но е трудно със спонсори, времената бяха по-добри... Направихме доста улици, ремонт на салона, чешма, спирките ги направихме, канализация на централната улица, детски площадки и беседки за отдих. Има млади семейства с деца, те са нашето бъдеще и на тях се разчита да не се обезлюди селото."
Основните приоритети на кмета са свързани с инфраструктурата :
"До края на мандата съм си записал 3 улици да асфалтираме, основни улици и към това се стремя, защото това е важно. За една година не може да се направи, но за 2 години... Имахме двама работници по социалните програми, но края на ноември свършват програмите, отговорът е, че не се предвиждат такива програми. Това е притеснително, защото трябва да се чисти снега, трябват работници..."
В селото има и лични асистенти, и домашни помощници. Те се грижат за възрастните хора. Има и топъл обяд, само един човек го получава. Здравната служба е затворена, а лекар и фелдшер не идват. Ежедневно до Мездра има автобуси.
И в село Боденец проблем са незаконните сметища, казва кметът:
"Съзнанието на нас, българите, ни куца. Като се появи незаконно сметище, ние го чистим... Ако наложим контрол, до 4-5 месеца и след това отново се появява. Трудно е, глобяват ни, дават ни препоръки. Но ние не разполагаме с бюджет за почистване на сметище... Ако не го почистим навреме, актовете са за нас... Ако отпадъците са строителни, в община Мездра има депо, отиваш, заплащаш си и го изхвърлят. Има и услуга заявяваш голям контейнер, заплащаш си и идват ОП "Чистота" и го изкарват..."
Повечето от въпросите, за които хората търсят кмета, са от битов характер:
"Проблемите са доста и всеки си има проблеми, стремим се да ги решаваме. Най-вече от битов характер са оплакванията. Подсигурили сме почистването в селото... Акцентът ми е върху улиците, това ще ми е приоритет за оставащите 2 години. "
Анелия Цветкова Иванчева е библиотекар в НЧ "Просвета 1923" - Боденец, харесва й работата в читалището. Признава, че през лятото има повече работа- тогава има много деца в селото, които идват в библиотеката за книги:
"Правим арт-работилници по рисуване, идва учител от Кунино, тя им води уроците по рисуване. Ще участваме в конкурс, организиран от община Мездра... Хубаво ни е селото."
Как се живее в селото и какво най-много притеснява местните хора, попита Николай Хараламбов:
"Хората работят в различни цехове, има 16 кариери в околията, млади хора има и се купуват къщи постоянно. Нищо интересно няма в село, селски живот... Хората си остават тук, в селото, скъпичко вървят. И продължават да се заселват, в селото няма кражби, хората се познават. Имаме вода, но не е питейна, повечето си имат герани. Но я плащаме водата за 2,10 ст. .. Нямаме обхват на операторите... Имам 6 овце и ги пращаме на 25 км на паша, няма откъде да си купим мляко...Живея си в Мездра, но си идвам тук в къщата на дядо ми...Ще е добре да се направи голям магазин..."
Повече чуйте в прикачения звуков файл.
За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..