Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учители, общественици, блогъри: Видинска ученичка за днешните будители

Тея Тошева, ученичка в езиковата гимназия във Видин
Снимка: Личен архив

"За младите хора най-големите будители са учителите, тъй като те са винаги сред нас. Навсякъде можем да срещнем учители, които да ни дадат някаква подбуда за действие. Също така много обществени фигури в сферата на образованието и културата, различни журналисти, дори блогърите и ютюбърите, които гледаме в Ютюб и Тикток също могат да бъдат будители, тъй като, за да си будител, е важно да подбуждаш различни гледни точки, които ни помагат да видим нещата от друга перспектива. Всеки, който те кара да се замислиш за нещо, било то правилно или грешно, да откриваш нови неща, може да се нарече будителство към дадена цел", посочи Тея Тошева, ученичка в Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин-  активен млад човек, с позиция и стремеж към широк светоглед.

Не е непременно лош фактът, че светът за съвременните млади хора е в Интернет, смята Тея.

"Най-важното нещо, което трябва да направиш, е да знаеш как да отсееш информацията и по какъв начин трябва да подходиш към нея. Разбира се, по-малките деца все още не знаят как да си отсяват информацията, но благодарение на учителите и родителите с времето могат да се научат. Сега, когато е много популярен Тикток, трябва да могат сами да преценят дали това, което виждат, е правилно или не. Но е важно да им се дава насока, а не просто да се оставят на произвола на съдбата."

В съвременния свят духовното отстъпва пред материалното, добави дванайсетокласничката.

"Дори и при по-възрастните е така. Повече присъства материалното, сега всеки гледа да има добър живот откъм материални неща, а не духовни. Според мен обаче трябва да има равенство между двете, това понякога го забравяме."

Ученичката сподели, че българските будители стават все по-далечни на съвременните млади хора.

"Много е трудно за децата да ги разберат. Когато учехме за Христо Ботев, неговите произведения ми бяха абсолютно далечни. Предполагам, че на сегашните деца тези произведения са им много, много далечни."

Въпреки това, Тея е на мнение, че българските възрожденци не бива да остават в забрава.

"Те са важна част от историята, а историята винаги трябва да се помни, за да може едно общество да върви напред, а не да се връща назад."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45