Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Размисли по женски за жените като цяло

Снимка: Личен архив: Валентина Вълчева

Всеки е чувал думите женска работа, женска професия, женски задължения, но през последните сто години еманципацията е факт, обяснява Валентина Вълчева, писател и библиотекар във видинската регионална библиотека. Тя е автор на книгата "И будителките били жени", която включва разкази за реални исторически личности, с авторитет и влияние. Според Валентина Вълчева може да се каже, че жените вече почти са изравнили правата си с тези на мъжете и не, това не е станало без борба и без голяма саможертва от страна на тези жени, които са записали имената си в историята. Въпреки това жените все още са с  догонващата роля.  


"Това ще е така, докато в един момент полът не престане да има значение що се отнася до професия, до възможности, до талант. Мисля си, че точно по отношение на способностите на професионалните и личните качества, полът не би трябвало да има значение. Всички знаем, че само до преди стотина години професии като лекарската, на пилотите, на войниците са били строго мъжка, а сега виждаме, че редом с мъжете, жените показват не по-малко качества и в това отношение.  Реално погледнато, няма женска и мъжка работа. Всеки в дадена ситуация би могъл да върши и едната и другата. Дори в спорта, ето имаме едни прекрасни момичета, които на последната олимпиада спечелиха златни медали в едни определено силови спортове  като борба, карате, бокс. В световен мащаб момичета ни са оказаха най-добрите и смея да твърдя, че ако се изправят срещу повечето мъже, ще бъдат пак най-добрите."


В увода към изданието "И будителките били жени" Валентина Вълчева отбелязва, че желанието ѝ е да разкаже за точно определени жени с идеята, че така ще разкаже за жените като цяло. На тези жени, за които пише, се е налагало да се сблъскат с общоприетите за времето си разбирания:

 

"Определено много трудно е боло защото те са живели в още по-патриархални времена и ние днес макар да е модерно да се казва, че сме западно ориентирани, ние се намираме точно между запада и изтока и сме прихванали от двете посоки по малко. Тези жени определено са живели в едни трудни за тях времена, когато жената буквално не е имала право на нищо. Не е имала право да избира какво да прави с живота си, не е имала право да избира с кого  да живее живота си, дали да има деца или не. Тя е имала буквално само задължения и в един момент се появяват едни жени, които решават, че това не е справедливо и малко по-малко започват да завземат територията, така да се каже, иначе запазена за мъжете. И се получава така, че в един момент жените получават право да учат, да работят, да гласуват, да стават депутати, дори да заемат позицията на министър- председател, защо  не. В последното десетилетие станахме свидетели на едни много силни борбени жени, които поведоха цели нации. ...Тези силни жени, те са ни извоювали правото да учим наравно с мъжете, да работим наравно с мъжете и да имаме възможност да се доказваме, въпреки, че все още има какво да се желае в това отношение."


Валентина Вълчева допълва, че жените не трябва да приемат за даденост правата, които са получили, защото при проява на невнимание, могат и да бъдат изгубени. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28