Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

Снимка: graphene.ltd

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства, които не се срещат или се срещат рядко в естествена среда.

Мария Енева от първия студентски стартъп, специализиран в сферата на метаматериалите, разказва в "Нашият ден" какво представляват те и къде намират приложение.

"Метаматериалите са нов вид материали, които притежават уникални свойства по отношение на разпространение на вълни – електромагнитни, акустични и сеизмични", обяснява Енева.

Този тип иновации тепърва се развиват в световен мащаб, като в Европа съществуват около 10 компании, които се занимават със създаването на метаматериали успешно. Сферата е интердисциплинарна и обединява физика, химия, електротехника и други науки за разработка на материали с приложение в най-различни сектори – военен, строителен, рудодобивен, телекомуникационен и т.н.

Енева разказва повече за студентския стартъп, насочен към производство и разпространение на екосъобразни метаматериали. Много български фирми, които оставят вреден въглероден отпечатък с дейността си, биха могли да се възползват от новите екологични възможности, по думите на Енева.

Графенът е метаматериал, който може да замени литиевите батерии, използвани за захранване на дигиталните технологии и електромобилите. В строителството на сгради графенът може да предпазва от сеизмична активност и да бъде използван за по-здрава мазилка, разказва Енева.

Студентският стартъп за метаматериали се развива благодарение на Центъра по мехатроника и чисти технологии, Фонда "Научни излседвания" на МОН и Физическия факултет. По думите на Енева екипът се състои от млади и амбициозни хора, които искат да подобрят живота в България и да популяризират науката, метаматериалите и новите възможности на иновациите.

Още за свойствата и възможните приложения на метаматериалите – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Песни с пръст в раната

"Премълчаната история" се вглежда в знакови песни, отражение на националната съдба в нейните най-трагични и противоречиви моменти. Слушаме "Песен на Иван Шишман", "Шуми Марица", "Съюзници разбойници", българското изпълнение на Ива Ваня на "Лили Марлен", комунистическия марш "Септемврийци"... И си спомняме както събитията, вдъхновили тези творби, така..

публикувано на 19.09.24 в 08:45

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Етика и генетика – от шанса към избора

Атом, ген и байт са частиците, с които може да се разкаже историята на ХХ век и които определят темите на съвременността. Комбинираните сили на ИИ и генетичните технологии позволяват човешката биология да бъде оформена от човешкото действие – или шансът бива заменен от избор. Етика и генетика е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян..

публикувано на 17.09.24 в 11:14

Народните приказки – прекият път към детската психика

Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме". Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме..

публикувано на 16.09.24 в 16:33

Американски мотористки обучават рокери по света как се оказва първа помощ

Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..

публикувано на 15.09.24 в 10:25