сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа
Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.
Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова
Бохемлъкът не е изобретение на новото време, да си спомним, например "Гощавката у Трималхион" на Петроний. Но в епохата на социализма явлението от една страна се опитваше да получи ореол на "несъгласие с канона", на хедонистичен бунт срещу догмата. А от..
Тази година отбелязваме 120 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание, кървавият венец на българското националноосвободително движение. За това най-масово и най-мащабно въстание срещу петвековния поробител са написани десетки..
В началото на юли 1895 г. Халю, Талю и Боне раняват по зверски начин Стефан Стамболов на улицата; почти му отсичат ръцете, разцепват му главата, екс-премиерът остава и без око. Малко по късно умира; почти целият цивилизован тогавашен свят е потресен...
"Ясен месец веч изгрява" се нарича прочутият странджански химн, написан от Яни Попов, който е музикалният образ на въстанието в Странджанския край – неразделна част от Илинденско-преображенското въстание през лятото на 1903 г. Тъкмо в края на юни..
Антон Страшимиров публикува изследването "Нашият народ. Книга за българите" преди 125 години, през 1918 г., почти веднага след края на Първата световна война. Книгата е опит да се обясни, от една страна, какво значи да си българин, от друга – да..
В началото на ХХ век България търпи изключителен подем, но и потресаващ срив след края на двете Балкански войни и особено след края на Първата световна война. Сполетелите я беди покрусяват не само българския народ, покрусяват и мнозина чужденци,..
Априлското въстание и последвалите го трагични събития още отекват в историческата наука, литература и масово съзнание с героичен, но и болезнен резонанс. У някои това са поводи за национална гордост, у други – за нещо като национален мазохизъм. Кой е..
В годините на тоталитарна България по време на комунистическото управление от страната бяха прокудени хиляди българи, които – вместо да вложат сили в строителството на социалистическа държава, намериха пристан и поприще далеко от родината. Един от..
На празника отдаваме дължимото на строителите на съвременния български език, както ги нарича и Любомир Андрейчин. В две части на предаването "Премълчаната история“ разказваме за личности и дела, превърнали се в темели на това строителство. Зидарите..
Вече над 150 години т.нар. "Славейкова библия" е факт. С професорите Вася Велинова, Лилия Илиева и Валери Стефанов е разговорът за издадения през 1871 превод на Вехтия и Новия завет, осъществен по инициатива на Британското библейско дружество, с главен..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg