Eмисия новини

Премълчаната история (1001 защо – Ефир знание)

сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа

Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.

Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова

Публикации

Премълчаната история на българската празничност

Кое е най-съкровеното в националната ни менталност, чиято неповторимост ни отличава от останалите племена и народи? Щом стане дума за собствената ни уникалност, най-напред се сещаме за киченето ни с мартеници, за босите танци върху жива жарава, а..

публикувано на 09.02.23 в 15:10
Мариета Иванова-Гиргинова, Владо Любенов и Бойко Ламбовски в студиото на програма „Христо Ботев“

"Прокълнатите" поети – жалони в българската история

Говорим за българските "прокълнати" поети и писатели, по-късно отречени от идеологически мотивираното литературознание. За символисти и декаденти, ужким "преодолени" от здравия пролетарски мироглед. Учебникът по литература на един от групата около сп...

публикувано на 01.02.23 в 17:35
Сирак Скитник

Сирака – човекът, критикът, художникът, радиосъздателят

"В нашето общество пожелавам – да търсим талантливия човек, да покажем ценното у него, но да го освободим от терора на натрапените формули и личните предпочитания." – Сирак Скитник. Тази година е юбилейна за Панайот Тодоров Христов, наричан от близки и..

публикувано на 25.01.23 в 16:55

Премълчаната история на простосмъртния пророк

Преди близо две десетилетия душата на добрия магьосник Йордан Радичков отлетя. Издъхна през любимия му месец януари, когато загубихме най-неподражаемия български писател. Не само в името му – Йордан – има нещо библейско. Имаше го и в осанката му на..

публикувано на 12.01.23 в 08:15

Конете във военната история на света

Конят и конниците са средството, позволили големи завоевания по време на военните конфликти през човешката история. От колесниците през конниците на Рим и Чингиз хан, от тежковъоръжените средновековни рицари до летящите хусари или конните воини на..

публикувано на 15.12.22 в 09:36

Премълчаната история на мита за "Дядо Иван"

"Дядо Иван" е митологизираният образ на Русия, който е устойчиво залегнал в колективното съзнание на българите, живеещи под османска власт. Според мнозина този мит се е появява през Възраждането, но не всички са съгласни с това. Според дееца на Върховния..

публикувано на 08.12.22 в 10:15

Блясък на терена, сенки извън терена

Световното първенство по футбол Катар’2022 е в разгара си, свидетели сме както на страхотни изпълнения, така и на скучни мачове, но футболът – освен че е най-чистото проявления на играта, също така има мрачни тайни, черни сенки, които обикновено се..

публикувано на 01.12.22 в 09:05
Паметник на Георги Марков

Белите врани и черните овце

Вие издигате паметник на Георги Марков – пророкува Стефан Маринов преди над 40 години в писмо до Държавна сигурност. И позна. Някои ги наричат дисиденти, или инакомислещи. Всъщност фигури като Стефан Маринов и Петър Манолов надскачат политическото и..

публикувано на 17.11.22 в 08:45
„На нож“, картина на Ярослав Вешин

Балканските войни – възторг, покруса, опит

Тъкмо през тези дни и месеци, но преди 110 години, България е била обзета от воински ентусиазъм, направил голямо впечатление на чуждите кореспонденти и дипломати у нас. Балканската война предизвиква у довчерашната рая изблик на могъщи страсти,..

публикувано на 10.11.22 в 08:55
Честване на Райко Алексиев в Мюнхен. Фани и Чавдар Мутафови са прави най-горе по средата.

Историята не е милостива към българските писатели

Предаването взема за повод новата книга на Катя Кузмова-Зографова, наш литературен изследовател и литературен историк, посветена на Фани Попова-Мутафова. Томчето "Фани Попова-Мутафова – житие и страдание", става отправна точка за разсъждения върху..

публикувано на 03.11.22 в 08:35