Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Незрящи ли сме за проблемите пред хората с увредено зрение?

Снимка: Йорданка Петрова

Недостъпна градска среда, липсата на професионална реализация, скъпото лечение са основните проблеми пред хората с намалено зрение.  Как се справят с ежедневните си нужди, защо е важна профилактиката и с какво помага съюзната организация на слепите на своите членове? Това е темата в "Посоките на делника".  

Петър Божидаров е представител на контролната комисия на Регионалния съюз на слепите в Монтана. 7 са териториалните организации към регионалната структура. Членовете са общо около 900. Съюзната организация предлага на членуващите не само помощ при осигуряването на лечение, но и социален живот, който хората с някакъв процент слепота трудно могат да водят сами, без помощта на близките си. Кои са проблемите пред хората със заболявания на очите, коментира Петър Божидаров:

"Във Видин секцията е от 300 души, в Монтана- 270, Кула- 230 и в Лом са 200. Има и по- малки- Бойчиновци, Берковица и Вълчедръм. Това е съставът. Центърът е в Монтана... Организираме безплатни прегледи и беседи... Правим екскурзии в страната и чужбина... Основни проблеми са достъпът до градската среда..."

Беседите на здравни теми, водени от различни специалисти са особено полезни за хората с очни проблеми. Последната такава среща беше организирана по повод месеца за борба с глаукомата. На нея присъстваха хора от различна възраст и с различни очни заболявания. Те споделят своите проблеми на такива срещи, а съюзната организация в някои случаи помага и съдейства, когато има нужда от операции.

"Аз съм претърпял операция благодарение на Съюза на слепите. Председателката много ми помогна... Аз съм с имплантирани лещи. Голямо е нещастието на хората с очни проблеми... Тротоарите са ужасни и трудно се придвижваме...", казват хората.

Намирането на работа, пресичането на улица, неравните тротоари, скъпите очни операции- това са проблеми, с които допълнително трябва да се справят незрящите, наред с тези ежедневни нужди, които имаме всички.

Профилактиката и навременното установяване на очните заболявания са много важни, защото медицината разполага с лечение - с медикаменти или оперативно. По- страшно е, когато заболяването е в напреднал стадий и за възстановяването на зрението не може да се направи нищо. Както е с глаукомата. Д-р Борислав Милчев съветва всеки над 40-годишна възраст да минава по- често на профилактични очни прегледи:

"Това е едно от социално най- значимите заболявания... Ако усетите някакъв очен проблем, потърсете специалист..."

Председател на териториалната организация на Съюза на слепите във Видин е Радославка Иванова. Това е една от организациите, които се борят с проблемите пред хората, загубили зрение- а проблемите са много- затруднено придвижване, скъпо лечение, професионалната реализация. Самата Радославка Иванова има глаукома. За себе си казва, че е приела този проблем с усмивка, често ѝ се случва да помага по най- различни начини на незрящи хора или с очни проблеми:

"...Случвало ми се е аз да ги водя на операция, защото няма кой да ги заведе... Трябва по от рано да се правят медицински консултации..."


В момента в Съюза на слепите във Видин се приемат молби за отпускане на парична помощ за придружител- в размер на 50 лева годишно. Болшинството от хората в обществото не виждат проблемите на слепите, които са в пъти по- големи от тези на зрящите.

Мартина Маринова е главен инструктор в училището на фондация "Очи на четири лапи"- обучение на кучета за водачи на слепи. Тя коментира как може един незрящ да получи куче:

"Всеки на възраст от 18 до 65 години може да се свърже с нас и да дойде на интервю. На това интервю освен психо-моторния профил, който ще снемем, ще направим и тест за мобилността на човека в голямо и малко пространство. По този начин преценяваме дали за съответния кандидат е безопасно да се движи с куче водач... Важното е да има съвпадение на профилите на незрящия и кучето водач..."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19