Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Ганев, политолог: Спешно е необходима нова политическа линия на правителството

2
Димитър Ганев
Снимка: БГНЕС

Днес в Народното събрание се открива новият политически сезон. На коалиционен съвет снощи управляващите обсъдиха взаимоотношенията в управлението на страната. Напрежението в управляващата коалиция ескалира, след като председателят на НФСБ Валери Симеонов се обяви против оставките на трима министри след трагедията край Своге. От своя страна лидерът на "Атака" Волен Сидеров пък поиска оставката на Симеонов.

Коалиционният съвет продължи до късно снощи. След 4-часово заседание управляващата коалиция обяви, че остава стабилна и продължава напред. Идният понеделник лидерите на ГЕРБ и "Обединените патриоти" ще обсъдят евентуални промени в Кабинета. След заседанието председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов призна, че комуникацията в управляващата коалиция не е на най-високо ниво, но изрази увереност, че тя ще се подобри през новия политически сезон.

"Трябваше ръководството на НФСБ да си изясни ситуацията с ГЕРБ, защото има доста неясноти. Ние сме против тези необосновани промени и под натиск от 20 души да се сменяват министри. В коалиционното споразумение е договорено да изкараме пълен мандат. Не мисля, че ще има сериозни колизии и проблеми. Когато има добра комуникация и се спазват договореностите, има и сериозно управление", каза за Радио ВИДИН народният представител от "Обединени патриоти" Росен Живков.

Опозицията в лицето на БСП обаче поиска оставка на цялото правителство.

"Правителството показа своята "стабилност". Вижда се, че то не е стабилно и че малкият коалиционен партньор не е стабилен дори вътре в себе си. Има тежки проблеми и с големия партньор- ГЕРБ. Случаят със загиналите хора в автобуса беше само поредният пример, който преля чашата на търпението на хората. Постоянни гафове се случиха в това правителство във всяка една сфера. Това, ако се случваше в една наистина демократична държава, която не е окупирана от ГЕРБ във всичките си нива, оставката на цялото правителство би било най-малкото, което би могло да поемат, като отговорност. За съжаление, обаче, живеем в друга реалност, в която управляващата партия ГЕРБ вече 10 години дерибейства. На всички нива корупцията е завладяла всичко, което говори за качеството на управление. Категорично новият сезон стартира с тази криза, тя е правителствена криза, защото няма как трима министри да подадат оставка и да няма правителствена криза. Очевидно е, че тази трапезна коалиция вече започва да изчерпва своя ресурс", заяви народният представител от социалистите Филип Попов.

Задават ли се предсрочни избори или управлението ще се стабилизира? С анализ на обществено-политическата обстановка в "Посоките на делника" се включи и Димитър Ганев, политолог в Изследователски център "Тренд".

"Здравата политическа логика сочи, че не би трябвало да очакваме предсрочни парламентарни избори по няколко причини. Първо, че "Обединени патриоти" в тази конфигурация, в която се намират в момента, много трудно биха могли да имат по-добра алтернатива в едно ново Народно събрание, защото електоралните нагласи сочат, че съществена структурна промяна няма да има. Ако влезем все пак в хипотезата, че някой от партньорите напусне коалицията, не означава непременно предсрочни парламентарни избори, защото ако Валери Симеонов напусне с неговите депутати, веднага може да започнат преговори с партия "Воля", например. Очаквам да има по-голямо преструктуриране в Министерския съвет, като не се ограничат само с трите оставки. При всички случаи на властта ѝ е необходим позитивен разказ или някаква посока, перспектива, защото сега изглежда, че само се гасят пожари, а няма някакъв силен тласък в управлението. Струва ми се, че властта е длъжна в рамките на следващата една седмица да даде някаква позитивна перспектива, за да не останат тези кадрови промени само като отговор на общественото напрежение. Спешно е необходима нова политическа линия на правителството. То започна своя мандат без определен сюжет, беше критикувано, че просто е на власт. Европейското председателство успя да запълни този вакуум, но с края на председателството този сюжет е изчерпан и оттук нататък трябва да се търси нов сюжет, нова политическа линия, която да зареди това управление с някаква перспектива и посока", обясни Димитър Ганев.

Държавният глава също взе отношение по темата. Президентът Румен Радев направи обръщение към нацията в навечерието на започващия днес нов политически сезон. Той заяви, че правителството не полага достатъчно усилия за справяне с най-важните проблеми на обществото, но подчерта, че предсрочни избори няма да променят обстановката.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00