Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вижда ли се краят на двойния стандарт при храните

Снимка: Радио ВИДИН

Европейският парламент призна за различия в качеството на едни и същи продукти в Източна и Западна Европа. Евродепутатите подкрепиха доклад, предлагащ мерки срещу продажбата на стоки с по- ниско качество в някои страни от Европейския съюз (ЕС).

Да чакаме ли ЕС да реши проблема с двойния стандарт при храните или това е във възможностите и на нашата държава?

"Много се съмнявам, че ще дойде краят на двойните стандарти. Сигурно ни мислят за второ качество хора. Трябва да има много висок контрол... Аз ходя на Запад и виждам какво е. Там е по- хубаво качеството... Трудно, защото това е процес, който не зависи от един човек, а зависи от много държави, които са в Европейския съюз... Надяваме се да се види краят и ние да се чувстваме европейци. Живяла съм и съм работила в Гърция. Разлика в дезодорантите съм открила... Козметиката- тази, която е вносна, един и същ продукт е съвсем различен от това, което е в Англия. Краят на двойните стандарти не зависи само от нас, това зависи от вносители, от тези, които позволяват да стига до нас...", смятат видинчани.

Ако дадена фирма разпространява продукт в различни държави-членки, но съставът се различава между държавите, то стоката не трябва да има същата опаковка и да бъде рекламирана по идентичен начин, обявиха от Европейския парламент.

"Парламентът най- сетне гласува един доклад, с който задължава Комисията да изработи правила и да започне да наказва. И това е стъпка в правилната посока", каза във Видин евродепутатът Ангел Джамбазки.

СнимкаАсоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/, съвместно със съюз "Произведено в България" и Национален съюз на земеделските кооперации в България внесоха в Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закон за храните за премахване на т.нар. "двойни стандарти".

"Европейският парламент също дискутира по въпроса. И се прие един доклад, и то със значително болшинство, който предлага практиката да бъде призната като нелоялна и фирмите нарушители да бъдат санкционирани. Всъщност евродепутатите предлагат на Европейската комисия да се премине към промяна в законодателството, а именно- да се приеме директива, която ще признае двойното качество при храните като нелоялна търговска практика и фирмите, които произвеждат такива продукти да бъдат глобявани с определен процент от оборота. Сега, вярно че това е една препоръка на Европейския парламент и съвсем ясно беше подчертано от двама комисари в ЕК, че в рамките на националното законодателство или в рамките на националната компетентност, е да се пресичат всякакви практики за прилагането на нелоялни търговски практики. И именно поради това, защото ние разбираме, че трябва да си свършим работата в тази посока, няколко организации излъчиха група от експерти, които подготвиха един проект за закон, който е допълнение към този проект за Закон за храните, който вече отлежава доста време в парламента и който незнайно защо депутатите не искат да придвижат напред", заяви Пламен Грозданов, изпълнителен директор на съюз "Произведено в България".

Предложението е съобразено с настроенията и желанията на тези, които правят законодателството в ЕС и в същото време ще даде възможност да не се допускат такива практики в страната.

Явор Гечев е председател на Националния съюз на земеделските кооперации в България и на комисията по аграрна политика към АИКБ:

"При пускането на пазара съответно да има сертификат от официалния орган на държавата, от която се внася продукцията, който потвърждава, че отговаря на техните стандарти и тяхната регистрация. Защото на практика нашата агенция по храните, като официален контролиращ орган, не може да проверява това без базовата информация. Всеки продукт, за да е пуснат на пазара, би следвало да отговаря на няколко изисквания."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31